Patates tarlada 20 kuruşa düştü

Giriş Tarihi: 4.8.2016
Patates tarlada 20 kuruşa düştü
'de yazlık patates hasadı başladı. Geçen yıllarda kilosu 5 liraya kadar çıkan patates, tarlada 20 kuruşa satılıyor. Niğde'nin ilk yazlık patatesinin hasadının yapıldığı Altunhisar ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Ali Atasoy, birinci kalite patatesin 20, ikinci kalite patatesin ise 10 kuruştan alıcı bulduğunu, bu durumda üreticinin zarar ettiğini söyledi.

FİYATLAR DÜŞTÜ
Darbe girişiminin de fiyatları olumsuz yönde etkilediğini belirten Atasoy, "Turfanda patates piyasada tercih edilen çok kaliteli bir patates . İlçede geçen yıl yaklaşık 15 bin ton ürün aldık. Şu anda hasat başlangıcı olduğu için net bir rakam veremiyoruz. Yazlık patates de olarak bilinen turfanda patates tarlada 40 ile 50 kuruşa satılırken ülkemizde meydana gelen darbe girişiminden sonra turfanda patates fiyatları aniden düşerek 10 ile 20 kuruş arasında satılmaya başlandı" dedi.

EN AZ 1 LİRA OLMALI
İlçeden günde yaklaşık 30-40 TIR patates gönderildiğini kaydeden Atasoy, "Çiftçimizin yaptığı masraflar ortada. Çiftçimizin yüzünün gülmesi için patates fiyatının maliyet fiyatının altına inmemesi gerekiyor" diye konuştu. İlk hasatta 1 dekardan 3,5 ton patates elde ettiklerini ifade eden Ali Atasoy şunları söyledi: Patatesin tarlada kilosunun en az 1 lira olması gerekiyor. Bu fiyatın altı çiftçinin zararı demek. Darbe girişiminden sonra patates tarlada 10-20 kuruştan aşağıya satıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patates tarlada 20 kuruşa düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN