İlişkisi olmayan kaygılanmasın

Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, FETÖ/PYD terör örgütü soruşturması kapsamında örgütle organik bağı olmayanların kaygılanmaması gerektiğinin altını çizdi

İlişkisi olmayan kaygılanmasın
Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, FETÖ/PDY terör örgütünün başarısız olan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında bugüne kadar toplam 121 kişinin tutuklandığını, aralarında işadamı, öğretmen, polislerin de bulunduğu 90 kişinin de gözaltında olduğu söyledi. Başsavcı Yeldan, Adana Ceza İnfaz Kurumlarında ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde görev yapan 47 personelin de görevden uzaklaştırıldığını söyledi.

54 HÂKİM VE SAVCI TUTUKLANDI
Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen darbe girişimi soruşturması kapsamında, bugüne kadar tutuklanan, gözaltına alınan, hakkında adli kontrol kararı verilen şüphelilere yönelik bilgiler paylaşıldı. Buna göre; HSYK tarafından görevden uzaklaştırılan ve hakkında gözaltı kararı verilen 67 şüpheli hâkim ve Cumhuriyet savcısından 54'ü tutuklanırken, 13'ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi. Soruşturma kapsamında halen 5 yargı mensubunun ise arandığı öğrenildi. Yine darbe soruşturması çerçevesinde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen 33 , 20 emniyet mensubu, 1 vali yardımcısı, 2 basın mensubu, 1 zabıt katibi, 10'u da değişik meslek gruplarında olmak üzere toplam 67 kişi daha cezaevine konuldu. 69 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. Soruşturma kapsamında örgüt üyesi olduğu değerlendirilen Aktif-Eğitim Sen Adana Şubesi'nde yöneticilik ve idarecilik görevlerinde bulunan 24 öğretmen, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nde 23 personel, terör örgütüne finans sağladığı belirlenen 28 işadamı ve esnaf, örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 15 şüpheli emniyet mensubu olmak üzere toplam 90 kişinin gözaltında olduğu, 1 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunduğu kaydedildi. Soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü kaydeden Başsavcı Yeldan, "Amacımız öncelikli olarak kamuya sızan FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinin tespiti ve eylemlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Adana'da, bu örgütün asker içindeki yapılanması, bunun sivil ayağı, il imamları, abileri diye adlandırılan çatısı önemli ölçüde tespit edilmiştir. Toplanan ve ele geçirilen delillerle birlikte soruşturma bu yönde genişletilerek devam etmektedir. FETÖ/ PDY terör örgütü ile organik bağı bulunmayan, bu yapıyla ilgisi olmayan kamu çalışanları, sanayici, işadamları ve diğer vatandaşlarımızın endişe etmesine, kaygılanmalarına gerek yoktur. Soruşturmadaki tek amacımız, örgütün kamuya sızan elemanlarının tespit edilerek ayıklanması ve bu kişilerle ilgili yargısal sürecin hızlıca işletilmesidir" dedi.

47 KİŞİ UZAKLAŞTIRILDI
Başsavcı Ali Yeldan, Adana Ceza İnfaz Kurumlarında ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde görev yapan 47 personelin de görevinden uzaklaştırıldığını belirtti. FETÖ/PDY terör örgütüne üyeliği, mensubiyeti veya iltisaki yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen; Adana F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda görevli 17 infaz koruma memuru, 1 sağlık memuru, 1 teknisyen ve 1 şoför, Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda görevli 13 infaz koruma memuru, Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda görevli 5 infaz koruma memuru, 1 ambar memuru ve 1 zabıt katibi, Karataş Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda görevli 3 infaz koruma memuru ve 1 şoför ile Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde görevli 3 infaz koruma memuru görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlişkisi olmayan kaygılanmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN