Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mercimek ithalatı erkene çekilmeli

Giriş Tarihi: 11.8.2016
Mercimek ithalatı erkene çekilmeli

Arbel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, 1 Ekim- 1 Mayıs tarihleri arasındaki serbest mercimek ithalatının öne alınması gerektiğini söyledi

Mersin merkezli üretimiyle 'nin yanı sıra birçok ülkede adından söz ettiren Arbel A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, mercimek ithalatının serbest bırakılması gerektiğini savundu. Mercimeğin kilosunun 4 TL'ye çıktığını vurgulayan Arslan, "Devlet, 1 Ekim - 1 Mayıs tarihleri arasında mercimek ithalatını serbest bırakmakta. Yaşanan bu sıkıntıdan dolayı devletin ithalatı erken bir tarihe çekerek serbest bırakması gerekmekte" dedi.

KİLOGRAM FİYATI 4 TL
Kırmızı mercimek stokçuluğuna dikkat çeken Arslan, 2016 yılında kırmızı mercimek rekoltesinin 400 bin ton civarında olacağını belirterek, "Bu yıl mercimek rekoltesinde artış var. Fakat piyasada ürün akışıyla alakalı bir sorun yaşanmakta, ürün stoklanmakta. Bir aydır nihai ürün düzgün olarak piyasaya gelmiyor. Piyasaya günlük girmesi gereken miktarın çok altında ürün geliyor. Bu da ciddi bir sıkıntı. Bu nedenle mercimeğin kilosu 4 liraya çıkmış durumda" diye konuştu.

ANAVATANI TÜRKİYE
Mercimek ve nohut üretiminde anavatanın olduğunu anımsatan Arslan, "Eskiden ülkemizde en fazla mercimeğin yetiştirildiği bölge İpek Yolu olarak bilinen Harran Ovası, Kızıltepe Ovası ve Nusaybin Ovası'ydı. Buralarda artık kırmızı mercimek ekimi yapılmamakta, yerine buğday ve mısır ekilmekte. Daha bodur boylu ve daha kuvvetli tohumun yaygınlaştırması gerekiyor. Bu sayede üretim artabilir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mercimek ithalatı erkene çekilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN