Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şükür orucuyla nöbeti bitirdiler

Giriş Tarihi: 12.8.2016
Şükür orucuyla nöbeti bitirdiler

15 Temmuz’dan bu yana vatanın her köşesinde coşkuyla tutulan devam eden demokrasi nöbetleri sona erdi. Adanalılar, gecenin sonunda birlikte sahur yaparak şükür orucu tuttu

FETÖ'cü hainlerin darbe kalkışması yaptığı 15 Temmuz Cuma gecesinden sonra Adana, , , Hatay, Kahramanmaraş, Niğde ve Osmaniye'de on binlerce kişinin her gece meydanlarda tuttuğu demokrasi nöbetleri sona erdi. Kurulan dev ekranlarda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki son buluşmayı izleyen vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasıyla coştu. Nöbeti şölene çeviren vatandaşlar, dünyaya milli irade ve bağımsızlık dersi verdi.

BİRLİKTE SAHUR YAPTILAR
Adana'da vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı sürdürdükleri 'demokrasi nöbeti'ni sahur yaparak sonlandırdı. Uğur Mumcu Meydanı'nı dolduran katılımcıların büyük bölümü alandan ayrılarak, AK Parti İl Başkanlığı önünde bekleyişlerini sürdürdü. Parti binası önünde oluşturulan alanda Kur'an-ı Kerim okundu, ilahiler seslendirildi, şükür namazı kılındı. AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, darbe girişiminin yaşandığı geceden bu yana meydanlardan ve parti binasının önünden ayrılmayan vatandaşlara teşekkür etti. Demokrasi nöbeti tutan bazı kişilerin 'şükür orucu' tutmak istediğini kendisine ilettiğini belirten Yeni, yaptıkları çalışmayla çok sayıda kişinin katılımıyla sahur organizasyonu düzenlediklerini dile getirdi. Mersin'de vatandaşlar, 'demokrasi nöbeti' tutmaya devam ediyor. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, eline aldıkları Türk bayraklarıyla FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterip, slogan attı. Alanda vatandaşlara su ve yiyecek ikramlarda bulunuldu. Demokrasi nöbetine AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Elcik başta olmak üzere, ilçe başkanları, parti üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çalan şarkı ve marşlara eşlik eden topluluk, darbe teşebbüsünde bulunanları lanetledi. Bazı vatandaşlar araçlarla konvoy halinde şehir turu atarken, bazıları da meydanda kalmayı tercih etti. Uzun süre halay çeken vatandaşlar, nöbetin son gecesini coşkulu şekilde geçirdi.

GÜLEN'İN KUKLASI ASILDI
Gaziantep'te FETÖ aleyhine slogan atan vatandaşlar, darbe girişimi sırasında şehit olanlar için dua etti. Yatsı namazını alanda kılan vatandaşlara, Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyelerince yemek ikram edildi. Gruptan bir kişi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in kuklasını temsili darağacına astı. Nöbete, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Kahramanmaraş'ta Kent Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın konuşmalarını alanda kurulan dev ekrandan izledi. Kur'an-ı Kerim tilavetine yer verilen ve dualar edilen programa, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay katıldı. Hataylılar 15 Temmuz Milli İrade Parkı'nda bir araya geldi. Vatandaşların saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşını okumasıyla başlayan etkinlik ilahilerle devam etti. Ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerini taşıyan kalabalık attıkları sloganlarla FETÖ'ye tepki gösterdi. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, demokrasi nöbetinde 27'nci güne gelindiğini hatırlatarak her gece nöbette bekleyen halka teşekkür etti. Nöbete, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, siyasi parti ve STK temsilcileri, Kore gazilerinin yanı sıra birçok vatandaş katıldı.

YENİ TÜRKİYE'NİN ÇOCUKLARI
Niğde'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tüm illerde başlayan ve Niğde'de sabahlara kadar devam eden demokrasi nöbetlerinde en büyük ilgiyi çocuklar oluşturdu. Şehit Ömer Halisdemir Meydanı'nda vatandaşlarla birlikte nöbet tutan minikler zaman sahneye çıkarak kumandayı ele aldı. Yeni Türkiye'nin kahraman çocukları küçük yaşta olmalarına rağmen nöbetlere aileleri ile birlikte gelerek çocukların bu konudaki duyarlılıkları aileleri tarafından da ilgi ile izlendi. Zaman zaman şiir okuyan, istiklal marşı okuyan çocuklar, nöbete karılanların da en büyük ilgi odaklarını oluşturdu. Osmaniye'de ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, Kur'an dinledi ve darbe girişiminde hayatını kaybedenler için okunan duaya eşlik etti. AK Parti İl Başkanı Hamza Tor, demokrasi mücadelesine destek verenlere teşekkür etti. Konuşmanın ardından öğrencilerden oluşan grup semazen gösterisi sundu. Vatandaşlar, alanda kurulan dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın halka seslenişini izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şükür orucuyla nöbeti bitirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN