Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçıya yeşil müjdesi

Giriş Tarihi: 14.8.2016
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi

Yurt dışında karşılaştıkları sorunlar nedeniyle rakiplerine karşı mücadele edemeyen ihracatçılar artık yeşil desteğiyle uluslararası dolaşımda artık rahat bir alacak

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ihracatçıların yeni düzenlemesiyle artık yurt dışında rahatça ticaret yapabileceklerini söyledi. Çıkmaz, resmi gazetede yayımlanan yeni pasaport düzenlemesiyle kriterleri taşıyan ihracatçıların yeşil pasaport alma imkanına kavuşmasının binlerce ihracatçıyı sevindirdiğini söyledi.

İKİ YILLIK ALACAKLAR
Pasaport kanununa eklenen ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bir madde ile bundan böyle kriterleri taşıyan ihracatçılar da yeşil pasaport sahibi olabileceğini ifade eden GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ihracatçılar açısından önemli bir uygulama olacağını ifade etti. Pasaport kanununa eklenen bir madde ile artık ihracatçılar da Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek kriterler doğrultusunda iki yıllığına yeşil pasaport sahibi olabilecek.

BAZI SUÇLARA YOK
5682 sayılı pasaport kanununun 14. Maddesinin A bendine eklenen bir paragrafla ihracatçılara yeşil pasaport yolunun açıldığını ifade Çıkmaz, bu uygulamayı uzun zamandır beklediklerini belirterek, "Son üç yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine, devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma veya kaçakçılık suçlarına mahkûm olmamaları kaydıyla 2 yıl süre ile hususi damgalı pasaport verilebilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN