Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: Acının fotoğrafı her gün karşımızda

Giriş Tarihi: 20.8.2016
1961 yılının Mayıs'ında Nazım Hikmet 'dadır. Yani Fidel Castro ve Che Guevera önderliğinde gerçekleşen Küba devriminden yaklaşık iki yıl sonra, Batista diktatörlüğü yıkılmış, yepyeni bir dönem başlamış, halk 'hürriyetine' kavuşmuşken… Nazım, Küba izlenimlerini Saman Sarısı isimli şiirinde anlatır ve arkadaşı ressam Dino'ya da şöyle seslenir: "Mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin Hürriyet sözcüğünün resmini ama yalansızının Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin İşin kolayına kaçmadan ama" Yüzyılımızda mutluluğu resmetmeyi başaramadık ama işin kolayına kaçtık, her gün acıyı fotoğraflıyoruz. Dünya 'Aylan bebek' fotoğrafı ile Suriye'deki acıyı fark edeli ve unutalı ne kadar olmuştu? Şimdi de acının fotoğrafı 'Ümran bebek'. Daha kaç fotoğraf var mutluluğa Abidin?
Antep fıstığı teoremi "Bir kuruyemiş tabağı, kalabalık bir grubun önüne geldiği zaman sırasıyla önce Antep fıstıkları, ardından bademler, fındıklar gider. En sona beyaz ve sarı leblebiler kalır. Eğer belli bir yaşa kadar evlenmemişsen de durum farklı olmaz. Ya kalan leblebiler ve ay çekirdekleri ile idare edersin ya da olur ya bir f��stık bulurum diye tabağı karıştırır durursun." Bilenler bilir bu aslında 'çerez tabağı teoremidir'. Bu teoremi neden mi anlattım? Birincisi gerçekten beğendiğim için. İkincisi Antep fıstığı hasadı başladı. (Çok şükür bu yıl hasat da iyi) Antep fıstığının değerini, lezzetini akıllara kazıyalım diye. Onun için teoremin adını değiştirdim.
Gel de yazma… Ben bu yazıyı yazarken bir yandan da maçını izliyorum. UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında İsviçre'nin Grasshoppers takımını 3-0 mağlup ediyor. Gel de yazma bu başarıyı, bu güzel oyunu. Mutlak bir mutluluk resmi çizemiyor insanoğlu bu dünyada ne yazık ki. Ama Fenerbahçe bir gece de olsa mutlu etti ya bu milleti, helal olsun, tebrikler. Derler ya, "Arkası gelegen olsun"…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Acının fotoğrafı her gün karşımızda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN