Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamlıyayla 2’nci İğne Oyası Festivali kutlandı

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Çamlıyayla 2’nci İğne Oyası Festivali kutlandı

İğne oyaları, Osmanlı ve Yörük temalarının işlendiği birbirinden ilginç 30 kıyafet, Olgunlaşma Enstitüsü’nün 10 öğrencisi tarafından düzenlenen bir gösteriyle tanıtıldı

Valiliği himayesinde, Çamlıyayla Kaymakamlığı ile belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Çamlıyayla 2'nci İğne Oyası Festivali" yoğun ilgi gördü. İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, çok önemli kültürel zenginliklerimizden biri olan iğne oyasının bu tür festivallerle yeniden gündeme getirildiğini belirterek, "İğne Oyası Kültür Evi'nin hizmete açılması hepimizi mutlu etti" dedi. Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, İğne oyasının artık Çamlıyayla ile özleştiğini, Namrun ya da Çamlıyayla denildiği zaman ise akla iğne oyasının geldiğini söyledi. Tepebağlı, "Her bir iğne oyasının farklı anlam ve değeri vardır. Geçen yıl terör olayları nedeniyle yapamamıştık. Bu yıl 2'ncisini yaptık. Çok güzel katılım oldu ve ortaya çok güzel ürünler çıktı. El emeği göz nuru iğne oyalarımıza sahip çıkmalıyız" dedi.

"BURADAKİLER ÇOK ŞANSLI"
Kaymakam Abdurrahman Çiftçi, iğne oyasının geçmişten geleceğe taşınan çok önemli bir geleneksel el sanatı olduğunu belirterek, iğne oyasının en iyi şekilde sadece ülke içinde değil, tüm dünya ülkelerinde tanıtılması gerektiğini söyledi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, iğne oyasının dünyadaki ve 'deki önemine vurgu yaptığı konuşmasında, Çamlıyayla'nın 'nin özel ve güzel bir ilçesi olduğunu, bu ilçede yaşayanların ise çok şanslı olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamlıyayla 2’nci İğne Oyası Festivali kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN