Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyeti’nde ayıklama harekâtı

Emniyeti’nde darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ temizliği devam ediyor. 23 ten sonra önceki günde 9 polis tutuklanarak cezaevine gönderildi

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Mersin Emniyeti’nde ayıklama harekâtı

Başarısız darbe girişiminden sonra Emniyeti'nde başlatılan FETÖ soruşturmasında örgüt üyesi olduğu ve örgütsel faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan 24 ten biri adli kontrol şartı ile salıverildi, 23 polis tutuklandı. Operasyonlar sürerken BBP
Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, sekreteri ve 19 polis daha gözaltına alındı. Tutuklanan BBP Genel Başkan Yardımcısı cezaevine giderken, "Kahrolsun PKK, kahrolsun FETÖ, kahrolsun terör" diye slogan attı. Bu arada Adana ve 'deki operasyonların da tam gaz devam ettiği, Adana'da bugüne kadar 1126 kişi gözaltına alınırken, 531 kişi tutuklandı. Niğde'de 212 kişi tutuklandı.

23 KİŞİ TUTUKLANDI
FETÖ ile ilgisi bulunan hiçbir polisin kalmaması için emniyetteki temizlik harekâtının devam edeceğini belirten Mersin Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda hareket ederek çok titiz bir çalışma sürdürdüklerini söyledi. FETÖ ile ilişkisi tespit edilen 24 polis emniyetteki sorgulamanın ardından savcılığa oradan da mahkemeye sevk edildi. Yargılama sonunda İsa D., Salih Ş., Halil İbrahim B., Reşit E., Selçuk D., Ali B., Halil K., Uğur A., Selim K., Sercan S., Mustafa P., Mehmet Mustafa B., Emre K., Mustafa D., Sadullah S., Mehmet Ö., Abdullah Ö., Yasin A., Serkan Ç., Orhan B., Talat A. Şevket Ç., ve Mahmut Ö. tutuklandı. Sinan Y.'yi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mersin polisinin FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonlarında aralarında Büyük Birlik partisi (BBP) Genel başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, sekreteri ile 19 polisin bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki sorgunun tamamlanmasından sonra sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar adliyeye sevk edildi. Aydın Himli Gönen, Zülfü Polat, Doğan Tuzcu, Murat Koçer, Fatih Mehmet Çelik, Kenan Bulut, Yusuf Bozkurt, Cahit Samanlı ve Mustafa Küçük isimli polislerle birlikte BBP Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal tutuklandı. Kaptan Kartal, polisler arasında götürülürken, "Kahrolsun PKK, kahrolsun FETÖ, kahrolsun terör. Biz ülkücüyüz, hain değiliz" diye bağırdı. Kartal'ın sekreteri ile 10 polis ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

NİĞDE'DE 212 KİŞİ TUTUKLU
Niğde'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalarda bu güne kadar toplam 685 personel görevden uzaklaştırıldı. Diğer yandan soruşturmalar sonucunda adliyeye çıkarılan kişilerden 76 milli eğitim, 70 emniyet,13 adliye, 6 kamu görevlisi, 1 vali yardımcısı, 3 akademisyen, 4 asker, 6 sağlık, 1 defterdarlık ve 32 sivil olmak üzere toplam 212 kişi tutuklandı. Niğde'de bu kapsamda; 5 özel okul, 5 özel öğrenci yurdu, 3 özel öğretim kursu, 5 sendika il temsilciliği, 1 dernek, 1 gazete ve 1 radyo olmak üzere toplam 21 kurum kapatılarak hazineye devredildi. Ayrıca daha önceden kapatılan 4 dershanenin de malvarlıkları hazineye devredildi. Ayrıca; 1 öğrenci yurdu inşaatı hazine adına tescil edilmiş olup İl Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi. Adana'da da 15 Temmuz'dan bugüne kadar 1126 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 531'inin tutuklandığı, 3487inin ise adli kontrol şartı ile salıverildiği bildirildi. 60 kişinin ise işlemleri devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Emniyeti’nde ayıklama harekâtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN