Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den FETÖ’ye kıyak

Büyükşehir ve Kozan Belediye Meclisi’nin FETÖ’den tutuklanan zanlılar için imar değiklikleri yaparak rant sağlamalarına olanak tanıdığı ileri sürüldü. Savcılık, konuyla ilgili soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 31.8.2016
Büyükşehir’den FETÖ’ye kıyak

na Büyükşehir Belediye Meclisi bir kez daha, kiye özel çıkar sağlayan imar değişikliği iddiasıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Kozan'da imar kıyağı yapılan isimlerin, FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanması, kafaları karıştırdı. Kozan Belediye Meclisi de bu kıyağa onay verirken dönemin İmar ve Şehircilik Şube Müdürü Haydar Keleş FETÖ'den tutuklandı. Savcılığın şaibeli meclis kararlarıyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi. Büyükşehir Belediye Meclisi, 12 Aralık 2014 tarihinde Kozan ilçesinde hazırlanan 2'nci etap 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planı teklifini kabul etti. Ardından Kozan Belediye Meclisi tarafından onaylanan imar değişikliğinin içinde önemli ayrıntılar ortaya çıktı. İmara eğitim tesisi olarak işlenen Tavşantepe Mahallesi 464 ada 8 parseldeki 11 bin 265,71 metrekarelik alan konut alanına çevrilerek FETÖ'den tutuklanan Tahir Paşaoğlu'nun rant sağlamasına olanak tanıdığı iddia edildi.

YASAYA UYULMADI
Bu değişiklik yapılırken ilgili kurum görüşü alınmadığı gibi bölgede eş değer alan yaratılmayarak da imar suçu işlendi. Aynı imar değişikliğinde yapılan diğer kıyak ise FETÖ'den tutuklanan Mustafa Tutar ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan eşi Fatma Tutar'a ait Tufanpaşa Mahallesi 133 ada 72 parseldeki 2,5 dönümlük alanda yapıldı. Kat yoğunluğu arttırılan bu parselde 5 katlık izni 10 kat olarak değiştirildi.

FETÖ'YLE BAĞLANTISI BELİRLENDİ
İmar kıyağı yapılan Tutar ailesinin kendilerine ait araziyi FETÖ'cü eğitim kurumuna 4 yıllığına ücretsiz verdiği burada da Özel Burç Kozan Mimar Fatma Tutar İlkokulu'nun eğitim verdiği belirlendi. Mustafa Tutar'ın Işık Dersanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve kapatılan FETÖ'cü TUSKON'a bağlı Kozan Girişimci İş Adamaları Derneği (KOGİAD) üyesi olduğu öğrenildi. Savcılık bu imar değişikliklerini mercek altına aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den FETÖ’ye kıyak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN