Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arıtma arıtmayınca binlerce öldü

Büyükşehir Belediyesi’nin arıtma tesisi çalışmayınca, kanaldan Seyhan Nehri’ne karışan atık sular yüzünden binlerce ölü ve kaplumbağa Tarsus sahiline vurdu

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Arıtma arıtmayınca binlerce balık öldü

'in Tarsus ilçesi ile sınırını oluşturduktan sonra denize dökülen Seyhan Nehri'nin denizle buluştuğu Karaburun mevkiinde binlerce ölüsü kıyıya vurdu. Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı Tufan Dokucu, toplu balık ölümlerinin son bir ayda 3'üncü kez tekrarlandığını belirterek, "Adana'daki arıtma tesisi çalışmadığı için atık suların bulunduğu kanal, denize döküldüğü noktada Seyhan Nehri'yle birleşiyor. Ya arıtma tesisi tam anlamıyla çalıştırılsın ya da kanalın yönünü değiştirsinler. Tarsus olarak Adana'nın ceremesini çekmek istemiyoruz" dedi.

SONUÇLAR ÜRKÜTÜCÜ
Geçtiğimiz günlerde aldıkları bir ihbarla bölgeye giden Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı ve Fahri Av Müfettişi Tufan Dokucu, sahile vuran ölü balıklarla ilgili durumu yetkililere bildirdiklerini ve tahlil yaptırdıklarını söyledi. Baharlı Mahallesi'nde Seyhan Nehri ile birleşen kirli kanaldan daha önce aldıkları su örneğinin kısmi sonucunun çıktığını belirten Dokucu şunları söyledi:

ADANA'DAN GELİYOR
"Kanal, Baharlı Mahallesi'nde Seyhan Nehri ile birleşiyor. Kokudan durmak mümkün değil. Kanaldan alınan numunenin Adana Halk Sağlığı Laboratuarı'nda tahlili yapıldı ve koli basili ile insan dışkıları çıktı. Sonuçlara baktığımızda Adana'dan gelen kanalın insan hayatını ve burada yaşayan canlı türlerini tehdit edecek düzeyde kirli olduğu anlaşıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin arıtma tesisi çalışmıyor. Ya tam kapasite çalıştırılsın ya da kanalın yönü değiştirilsin." Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait arıtma tesisi çalıştırılmadığı için balık ölümlerinin meydana geldiğini ileri süren Tufan Dokucu, "3 hafta önce Mersin Valiliğinde bir vali yardımcısı ve 18 kurum yetkilisiyle toplantı yaptık. Balık ölümlerini gündeme getirip, tedbir alınması üzerinde durduk. Mersin Valiliğince Adana Büyükşehir Belediyesine yazı yazılmasına karar verildi. Bütün bunlara rağmen geçtiğimiz günlerde milyonlarca ölü balık, kaplumbağa ve yunus sahile vurdu" diye konuştu.

CEZASIZ KALMASIN
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, balık ölümlerinin yaşandığı bölgede inceleme yaparak şunları söyledi: Seyhan Nehri'nin Tarsus sınırlarından denize döküldüğü sahildeki balık ölümlerini inceledik. Umuyorum en kısa sürede bu durumun nereden kaynakladığı netleşecektir ve bu katliama sebep olanlar hak ettikleri cezayı alacaklardır. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için bu tür olayların önüne geçmeliyiz ve tekrarlanmaması için elimizden geleni yapmalıyız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıtma arıtmayınca binlerce balık öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN