Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahçeli bulvarı validen döndü

Valiliği, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 3 bulvara adı verilmesini öngören kararını iptal etti. İptalin gerekçesi, Meclis kararında 3’te 2 çoğunluk sağlanmaması

Giriş Tarihi: 23.9.2016
Bahçeli bulvarı validen döndü

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Kenan Evren Bulvarı, Adnan Kahveci Bulvarı ve Yeşil Bulvar'ı Köprüsü ile birleştirerek Devlet Bahçeli Bulvarı olarak değiştirilmesini sağlayan kararı Valiliği tarafından iptal edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kamuoyunda oluşan tepkilere ve AK Parti ile 'nin Adana Valiliğine yaptığı itirazların sonucu beklemeden tabelaları değiştirmişti. Şimdi Devlet Bahçeli adının yazıldı olduğu tabelalar sökülmek zorunda.

'BEN YAPTIM OLDU' ANLAYIŞI
Devlet Bahçeli gibi bir devlet adamının adının tartışılmasının üzücü olduğunu vurgulayan Gülaçtı, "Hiçbir zaman bu isme karşı olmadık. Sayın Bahçeli, çok değerli ve saygın bir devlet adamıdır ve parti grubu olarak isminin uygun ve önemli bir yere verilmesini memnuniyetle karşılar ve destekçisi oluruz. Meclis kararının iptal edilmesi, Başkan Sözlü'nün yönetim anlayışındaki keyfiliğin, 'ben yaptım oldu' mantığıyla hareket etmesinin yanlışlığını ortaya koydu. Meclisin bu kez ortak bir kararla hemşerilerimizin isteği doğrultusunda darbecinin adını silmesi gerekmektedir" diye konuştu.

"ÖNCELİK CHP'NİN"
Valiliğin, yasanın öngördüğü 3'te 2 çoğunluk sağlanmadığı için meclisin kararını iptal ederek yeniden görüşülmesi için Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiğini açıklayan CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut ise "Bu karar aceleye getirildi. Hiçbir bilgi verilmeden meclis gündemine alındı. CHP'li bir belediyenin sınırları içerisinde olmasından ve 10 yıldır Kenan Evren'in adının kaldırılması için mücadele ettiğimizden bulvarın adının belirlenmesinde öncelik partimize ait olmalıdır" dedi. İsim değişikliğinin mecliste ve kamuoyunda yeterince tartışılıp görüşülmediğini vurgulayan Barut şunları söyledi: Eğer darbeci bir isim bulvardan kaldırılacaksa karşılığında bir siyasetçi ismi değil 15 Temmuz darbe karşıtı bir isim tercih edilmeliydi. Özgürlük, barış, demokrasi ve cumhuriyet gibi isimler konulmalıydı. Yoksa Sayın Devlet Bahçeli'nin ismine karşı değiliz. Bu konuda halkın düşüncesi ön planda tutulmalı ve gerekiyorsa referandum yapılmalıdır.

"HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKTI"
Valiliğin kararını "haklılığımız ortaya çıktı" diye değerlendiren Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, "Bir darbecinin ismi silinirken halkımızın isteği doğrultusunda Kenan Evren Bulvarı'nın adının 15 Temmuz Şehitleri Bulvarı olarak değiştirilmesini önerdik ancak Başkan Hüseyin Sözlü kendi önerilerinde ısrarcı oldu ve oylama yapıldı. 3'te 2'lik çoğunluk şartı sağlanmadığını belirterek itiraz etmemize rağmen Başkan Sözlü, bulvarın adını 'ben yaptım oldu' anlayışıyla değiştirdi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeli bulvarı validen döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN