Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ölümlerinde toksine rastlanmadı

Giriş Tarihi: 24.9.2016
Balık ölümlerinde toksine rastlanmadı

'nın Karataş ilçesi ile 'in Tarsus ilçesinin sınırını oluşturan Seyhan Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü noktadaki toplu ölümlerinin nedeni ortaya çıktı. Adana Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "İlk analiz sonuçlarına göre, toksikolojik muayenede, numuneler 49 parametre yönünden araştırılmış ancak herhangi bir toksin tespit edilmemiştir. Parazitolojik muayenede, balıklarda bağırsak sistemlerinde yoğun deformasyonlara sebep olan koksidiyoz hastalığı tespit edilmiştir" denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Ölen balıkların 100-
300 gr arası kefal balığı türü olduğu ve ölen balıkların genelde sahile vurarak koktuğu görülmüştür. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince yapılan araştırmalarda su yüzeyinde fazla miktarda besin maddesi üretimi durumunda, alglerin aşırı gelişmeleri gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu da suyun rengi, kokusu ve ekolojik dengesini bozabilmektedir. Normalden farklı olarak gelişen ve aşırı üreyen algler ise bazı deniz canlıları için toksik etki yaparak bu tür canlıların toplu ölümüne yol açabilmektedir.

ARITMA ÇALIŞIYOR
İddiaların odağındaki ASKİ'den yapılan açıklamada da "Seyhan Atıksu Arıtma Tesisi'nden deşarj edilen atık sulardan haftada 2 kere çıkış suyu numuneleri alınarak, analizleri akredite laboratuara yaptırılmaktadır. Söz konusu numuneler Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Tablo 21.4'e göre değerlendirildiğinde tesislerimizin çıkış suyu değerleri, yönetmeliğin ilgili maddelerinde belirtilen değerlerin çok altında kaldığı görülmektedir. Balık ölümlerinde arıtma tesisimizin bir etkisi bulunmamaktadır" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balık ölümlerinde toksine rastlanmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN