Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe girişimi unutulmayacak

15 Temmuz’da yaşanan hain kalkışmayı hafızalara kazımak isteyen Çukurova GİAD, ’nın tüm ilçelerinde göstereceği 9 dakikalık film için tanıtım programı düzenledi

Giriş Tarihi: 3.10.2016
Darbe girişimi unutulmayacak
tarihinde kara leke olarak anılacak olan darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitler, 'da gazilerin de katıldığı programla anıldı. Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD) organizasyonunda gözyaşları sel oldu. Ağlayan şehit yakınlarını gaziler teselli etmeye çalışırken, gazilerin yaşananları anlatımları sırasında, salonda programı izleyenler de gözyaşlarını tutamadı. 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan 9 dakikalık demokrasi filminin de izletildiği programın ardından aynı filmin halka izletileceği 2 araç arkalarından su dökülerek uğurlandı.

HER YERDE İZLETİLECEK
Çukurova GİAD'ın son projesi, bu kez 15 Temmuz'da yaşanan, tarihinde kara leke olarak yer alacak olan darbe girişiminde yaşanan olayları akıllara kazıtıp, unutturmamaya yönelik proje oldu. Proje çerçevesinde, öncelikle darbenin etkilerinin İstanbul ve Ankara'ya göre daha az hissedildiği Adana'da, tüm ilçe ve köylerde izletilmek üzere, darbe gecesi yaşanan olayları, halkın gösterdiği kahramanlıkları anlatan 9 dakikalık film hazırlatıldı. Projenin startı da Adana'da 15 Temmuz şehitlerinin anıldığı programla verildi.

TÜRKİYE AYAĞA KALKTI
Hafız Adem Başer'in Kuran-ı Kerim tilaveti sonrası konuşan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, kalkışmada, terörün farklı bir boyutuyla karşı karşıya kalan Türkiye'nin ayağa kalktığını, tankların, kurşunların önünde durarak darbe girişimine karşı koyduğunu kaydetti. Darbe girişiminin milletin müdahalesi ile engellendiğini vurgulayan Sakarya, "Her ne kadar bizler kentimizde benzer olayları yaşamamış olsak da Ankara'da İstanbul'da kıyamet koptu. Pek çok can kaybettik o gün. Bugün hainleri temizliyor, birlik beraberlik ruhunu güçlendiriyor, daha iyi yarınlar için güçleniyoruz" dedi. Yaşananların ardından Çukurova GİAD olarak birlik ve beraberliğe katkı koymak, şehitleri anmak, gazilere minnetin sunulması amacıyla programı hazırladıklarını bildiren Başkan Sakarya, şöyle konuştu: "Hain darbe girişiminde 247 vatandaşımız canını verdi. Bugün aramızda olan misafirlerimiz gibi binlerce cesur yürek gazi oldu. Vatan için yine toprağa kanlar aktı, göğe canlar yükseldi. Onlar can verdikçe, kan verdikçe bu ülke ayakta kaldı, yaşadı, büyüdü. Öyle de olmaya devam edecek. Orta Asya'dan gelen köklerimizle, Osmanlıdan gelen mirasımızla, Cumhuriyetin gelecek nesilleriyle dün de vardık, bugün varız dimdik ayaktayız, yarında var olacağız." Adana Valisi Mahmut Demirtaş da, kente yeni atandığı günlerde 15 Temmuz'un yaşandığını belirterek, "O gece ilk talimatım eğer ateş ederlerse ateşle karşılık vereceğiz oldu. İkinci talimatım 10'uncu Tanker Üssü'nün çevresinin çevrilip, giriş-çıkışın yasaklanması, giren-çıkan olursa derhal cevap vereceğiz şeklindeydi. Gerçekten çok zor gündü. Bu millet gerçekten çok büyük bir millet. 15 Temmuz gecesi o hainlere karşı en güçlü cevabı verdiler" dedi. 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganlarının atıldığı programda darbe girişiminde yaşanan olaylar ve halkın gösterdiği kahramanlıkları, fedakarlıkları anlatan 9 dakikalık film izletildi.
Film gösterimi sırasında şehit yakınları gözyaşlarına hakim olamadı, gaziler ve salondaki konuklar da duygu yüklü anlar yaşadı. Şehit yakınlarını, gaziler teselli edip, destek olmaya çalıştılar. Film gösterimi sonrası ise İstanbul'dan gelen ve 15 Temmuz'un en sıcak anlarını bizzat yaşayan gaziler Ayla Aşkın, Safiye Bayat, tankın önüne yatan, kalkışmanın sembol isimlerinden tıp fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi Metin Doğan, kardeşi Ensar'ı aynı gece şehit verirken kendisi gazi olan Oğuz Ayanoğlu ile Ayla ve A. Yasin Kasarcı çifti yaşadıklarını anlattılar.
ADANA'DA DEMOKRASİ TURU
Gazilerin anlatımlarının ardından Vali Demirtaş, Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, gaziler ve protokol üyeleri, 9 dakikalık demokrasi filmini Adana'nın köyler dahil tüm ilçelerinde izletecek olan araçları, arkalarından su dökerek uğurladılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe girişimi unutulmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN