Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burası fabrika değil cezaevi

Cezalarını çekerken meslek sahibi olup üretime katılan hükümlülerin ürünleri, uygun fiyat politikasıyla büyük ilgi görüyor. Hükümlülerin ürünleri piyasaya yarı fiyatına sunuluyor

Giriş Tarihi: 4.10.2016
Burası fabrika değil cezaevi
Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Adana Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan hükümlüler, cezaevindeki marangoz ve atölyesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne piyasanın yarı fiyatına 2 bin bank yapıyor. Cezalarını çekerken hem meslek edinen hem maaş alan hükümlülerin sigorta primleri yatırılarak, ailelerinin de genel sağlık sigortasından yararlanmaları sağlanıyor. Hükümlüler, resim, heykel, seramik, mobilya ve demir atölyelerinde fabrika gibi üretim yaparken, tarlada da tarımsal üretim gerçekleştiriyor.

FABRİKA GİBİ ÜRETİM
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlülerin eğitimi, meslek edinmeleri ve sanata yönelik yapılan çalışmalarla topluma kazandırılmalarını amaçladıklarını söyledi. Eğitim alan hükümlülerin tarımdan marangoz ve demir işine, inşaat sektöründen el emeği sanat ürünlerine kadar birçok meslek dalında adeta fabrika gibi üretim yaptığını kaydeden Yeldan, "Meslek sahibi olup maaş alan hükümlülerin cezalarını çektikten sonra da sosyal yaşama adapte olmaları çok daha kolay oluyor" dedi.

PİYASANIN YARI FİYATINA
Kamu kurum ve kuruluşlarla yapılan faaliyetler çerçevesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi ile anlaşma yapıldı. Anlaşmayla piyasa değeri 250 ile 300 TL arasında değişen banklardan 2 bin tane yapılması kararlaştırıldı. 25 hükümlü, 5 ayda toplam 2 bin bank yapımı için çalışmalara başladı. Piyasada yaklaşık 600 bin liraya mal olan banklar, hükümlüler tarafından 320 bin liraya yapılmış olacak. Meslek sahibi olan ve topluma kazandırılmaları amaçlanan hükümlülerden usta olanlar 11, kalfa olanlar 9, çırak olanlar ise 8.5 TL günlük yevmiye alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burası fabrika değil cezaevi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN