Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 milyon kişiye hizmet verecek

’nin 14 ilinden elektrik arızayı arayanlara yardım eli ’dan uzanıyor. SA Çağrı Merkezi, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı törenle açıldı

Giriş Tarihi: 7.10.2016
20 milyon kişiye hizmet verecek

ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Çin'den sonra yüzde 4,5 büyümesiyle enerjide en hızlı büyüyen ikinci ülkeyiz. enerjide doğru yolda, reel olarak büyüyor ve büyümeye de devam edecek" dedi. Bakan Albayrak, Enerji- SA tarafından 'da hayata geçirilen ve 14 ilde 20 milyon kişiye hizmet verecek olan çağrı merkezinin açılışını yaptı. Enerji alanında çok önemli adımlar atılacağını vurgulayan Bakan Albayrak şunları söyledi:

EN BÜYÜK İKİNCİ BÜYÜME
Eğer büyümeden bahsediyorsanız, en temel dinamiğinin enerji olduğunu bilmeniz gerekir. Türkiye yüzde 4,5 büyümesini, aynı istikamette enerji sektöründeki büyümeyle birlikte sağladı. Çin'den sonra yüzde 4,5 büyümesiyle enerjide en hızlı büyüyen ikinci ülkeyiz. Demek ki doğru yoldayız, reel olarak büyüyoruz ve büyümeye de devam edeceğiz. Reel büyümenin yanında halkın sorunlarına çözüm bulma stratejisinin bir ayağı olarak bir planlama hazırladık. Çünkü elektrik dağıtımı, sistem ve altyapı noktasında çözüm bekleyen büyük sıkıntılar var. 21 dağıtım bölgesinin temsilcileriyle çözüm kriterleri belirlediklerini kaydeden Albayrak, "Avrupa Mükemmellik Kalite Ödülü kriterlerinden başlayarak vatandaşa en iyi hizmetin verilmesiyle ilgili süreci başlattık. Denizli'den sonra ikinci çağrı merkezini açıyoruz. Bu anlamda kısa dönemde 6-7 bine yakın istihdam, 25-30 bin kişiye ulaşacak iş aş ekosistemi oluşturacak sistemi yılsonuna kadar devam ettireceğiz. EnerjiSA kurumsallaşma açısından diğer firmalara rol model oluyor. Mükemmellik ödülünü almamız lazım. Artık Adana'ya yakışır bu ödül" diye konuştu. Büyümeye dayalı potansiyelin hayata geçmesi için gerekli enerji ihtiyacını karşılama noktasında yerli ve yenilenebilir enerjiye odaklanacaklarını ifade eden Bakan Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü: Enerjisinin yüzde 95'ini ithal eden bir ülkeden bahsediyoruz. 30-60 milyar dolar arasında seyreden bir ekonomik yük bu. Yerli ve yenilenebilir enerji, maliyetlerin düşmesi, vatandaşın daha uygun maliyetlerle enerji tüketmesi ve tüm ekonomiye hizmet noktasında stratejik avantaj doğuracak.

İKİ BÜYÜK İHALE
Bu yılın sonu itibariyle yerlide kömürden başlayarak, yenilenebilirde güneşten başlayarak iki büyük ihaleye imza atacağız. Kömür özelinde Çayırhan'da Ankara bölgesinin elektrik ihtiyacının üçte birini karşılayacak, milyar dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. İlk güneş ihalesini de ithalata bağımlı bir ekosisteme hayır diyerek gerçekleştireceğiz. Teşvik ve stratejik yatırım planlaması çerçevesi içinde şartımız yerli üretim ve yerli ar-ge. İhale kriteri bu. Tüm safhaların tamamının Türkiye'de üretilmesi şartı koyacağız.

BAŞKA BİR TÜRKİYE
2002 Türkiye'sinde 30 bin megavat kurulu güçten bahsederken bugün bu rakam 80 binlere ulaştı. Önümüzdeki 10 yıl 50 bin megavatlık yatırım imkanının hayata geçeceği bir sürece gidiyoruz. 15 Temmuz sonrası Türkiye başka bir Türkiye. Bu süreç 79 milyon açısından yeni bir dönemin başlangıcıdır. Yaklaşık 3-4 yıldır oynanan oyunların ortaya çıktığı bir du- rumla karşı karşıyayız. Bu mücadeleyi en ön safta ortaya koyan Cumhurbaşkanımız liderliğinde yaşananlara baktığımızda bu kampanyayı yapanlara baktığımızda ortaya çok net bir tablo çıkıyor: Bu ülkede kim taş üstüne taş koyuyorsa, kim iş, aş üretiyorsa birileri tarafından hep karalama yönünde bir operasyona tabi tutuluyor. Bunun kıymeti harbiyesi toplum nezdinde sıfır. İpi tasması kimin elinde olduğu belli olmayan birileri tarafından yıpratma kampanyalarına gülüp geçeceğiz, motivasyonumuzu ülkenin muasır medeniyet seviyesine ulaşması için kullanacağız.

4 MİLYAR DOLAR
EnerjiSA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen "Sabancılar Adana'yı terk ediyor diyorlar. Bugün çağrı merkezimizde 300'ün üzerinde istihdam sağladık. Sabancı grubu olarak Adana'da son 10 yılda 4 milyar dolarlık yatırım yaptı, bin 500'e yakın istihdam sağladı. Seyhan ve Ceyhan nehirleri üzerinde 7 hidroelektrik santralimiz var. EnerjiSA olarak 5 yıllık süreçte 18 katrilyonluk yatırım planlıyoruz. Bunun 1,8 katrilyonu Adana'ya yapılacak" dedi.

KEBAP ŞALGAM ENERJİ
Açılışa katılan Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, başarıda tek ölçütlerinin vatandaşın memnuniyeti olduğunu söyledi. "Devlet çok zengin güçlü olabilir ama halk memnun değilse ikilem ortaya çıkar" diyen Çelik, "Biz halkın sesine kulak vererek iktidara yürüdük, bundan sonra da aynı sese kulak vermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Çelik, Adana'nın bir enerji kenti olduğunu vurgulayarak, "Adana'nın sloganı artık kebap, şalgam, enerji olmalı. Adana'nı onlar temsil edecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 milyon kişiye hizmet verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN