Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Antep fıstığını sevdi

Giriş Tarihi: 8.10.2016
Dünya Antep fıstığını sevdi

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Meclisi (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, çikolatadan, yemeklere kadar birbirinden farklı alanda kullanılan Antep fıstığının dünyanın birçok ülkesine ihraç edildiğini söyledi. Çıkmaz, 2016'nın ilk sekiz ayında 61 milyon 145 bin dolarlık Antep fıstığı ihracatı yapıldığını belirtti.

LEZZET FARKI
Ürünün farklı ülkelerde de yetiştiğini ancak lezzet bakımından Antep fıstığı tadını vermediğini vurgulayan Çıkmaz, "Antep fıstığı ile diğer ülkelerde yetiştirilen fıstığı mukayese bile edemeyiz. Antep fıstığı, çerez olarak tüketilmesinin yanında çikolatadan, yemeklere varıncaya kadar birbirinden farklı alanlarda kullanılıyor" dedi.

TANITIM ÇALIŞMALARI
Böylesine değerli bir ürün olan Antep fıstığının hala dünyada hak ettiği değeri görmediğini vurgulayan Çıkmaz, "Tanıtım gruplarımız ürünün tanıtmak için çeşitli çalışmalara imza atıyor. Derneklerimiz, kurumlarımız da aynı şekilde fıstığın tanıtımında aktif görev alıyor. Tanıtımlar sayesinde İtalya'dan İngiltere'ye, İsrail'den 'ya kadar geniş bir alanda Antep fıstığı tüketiliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Antep fıstığını sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN