Medikal sektörü iflasın eşiğine geldi

MUSİAD Sektörü Kurulları Başkanı Nayim Yeldan, üniversitelerden alacaklarını tahsil edemeyen tıbbi malzeme sektörünün iflasın eşiğine geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 10.10.2016
Medikal sektörü iflasın eşiğine geldi
Çukurova'daki tıbbi malzeme satışı yapan firmaların uzun vadeler vermesine rağmen üniversitelerden alacaklarını tahsil edemedikleri için iflasın eşiğine geldiğini açıklayan MUSİAD Sektörü Kurulları Başkanı Nayim Yeldan, üniversite hastanelerinden vadesi gelen borçlarını zamanında ödemelerini istedi. Tıbbi malzeme sektörünün zor günler yaşadığını bildiren Yeldan, Mersin Üniversitesi'nin 2012 yılındaki borcunu dahi ödemediğini söyledi. Sağlıkta devrim yapan 'nın kamu hastanelerinde mal alımında kurduğu sistemle de çağ atlattığını vurgulayan Yeldan, "Kamu hastanelerimiz tıbbi malzeme alımlarında 3 aydan fazla stok yapmaz. Sağlık Bakanlığımızın yeni uyguladığı sistemle, tüm kamu hastaneleri birbirlerinin depolarını görür. Bir eksikleri olduğunda deposunda bulunan hastaneden o malı çeker. Bu sistemle aşırı mal alımlarının önüne geçilerek mal yığılmaları ortadan kalkmıştır" dedi.

KAMUDA SORUN YOK
İsrafın önüne geçen bu sistemi üniversitelerin de uygulaması gerektiğini savunan Yeldan, üniversitelerin, ödeme konusunda da kamu hastanelerini örnek alması gerektiğini ifade etti. Kamu ve özel hastanelerin 90-120 günlük vadeler koymasına rağmen üniversitelerin 300-350 günlük vadeler belirlemesini eleştiren Yeldan, "Kamu ve özel hastaneler zamanı geldiğinde ödemeleri yapıyor. Hiçbir aksaklık olmuyor. Üniversitelerde ise sorun yaşıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medikal sektörü iflasın eşiğine geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN