Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin ilk yerlisi ‘GÜNSEL’ tanıtıldı

Yavru vatan ’de üretilen ilk yerli Günsel görkemli bir törenle tanıtıldı. YDÜ Kurucu Rektörü Suat İ. Günsel, örtüsünü çekerek hibrit otomobili tanıttı

Giriş Tarihi: 11.10.2016
KKTC’nin ilk yerlisi ‘GÜNSEL’ tanıtıldı

Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inde üretilecek olan ve merakla beklenen ilk yerli in marka, model ve teknik özellikleri basına ve seçkin bir davetli topluluğuna tanıtıldı. YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, bugün gerçeğe dönüşecek bir hayale şahit olunacağını belirtirken, bu anın bilim insanının yıllar sonra emeğinin sonunda ürününün prototipini gördüğü an olarak değerlendirdi. 8 yıllık bir çalışma sonucu 50 yıllık hayalin gerçeğe dönüştüğünü belirten Doç Dr. Günsel, 50 yıl önce kurulan hayalin YDÜ'nün yetiştirdiği zengin insan kaynağı ile bu hayalin gerçeğe dönüştüğünü vurguladı.

ZARİF VE GÜÇLÜ HATLAR
Yerli otomobil Günsel'in tanıtım videosunun gösterilmesinin ardından, aracın teknik özelliklerini anlatan Doç. Dr. İrfan Günsel "Dünyaya ihraç edilecek olan arabamız Günsel adını taşıyacak. Günsel'i tasarlarken Muflon'dan esinlendik. Muflon gibi zarif ve güçlü hatlara sahip modern ve özgün bir şekilde tasarlandı. Otomobilimiz için zarif, verimli ve yenilikçi sloganlarını kullanıyoruz. Günsel otomotiv sektöründe geleceğin teknolojisi olan elektrik enerjisini kullanıyor" dedi.

TEKNİK ÖZELLİKLER
"Dolu bir batarya şarj ile Günsel 350 km yol yapıyor. Bu yolculuğun maliyeti 17,4 Türk Lirası olacak. 100km'yi 4.90 TL ile kat edebilecek. Sınıfında petrol ile çalışan otomobillere kıyasla yüzde 80 üzerinde tasarruf sağlandı. Günsel 75kw elektrik motora sahip. (Yaklaşık 102 beygir gücüne denk geliyor) 100 km hıza 8 saniyede çıkıyor ve Jeneratif fren sistemine sahip. Alüminyum şase ve kompozit gövdeye sahip. Şebeke elektriğinde 7, standart şarj ünitelerinde 2, kurulacak olan Günsel şarj istasyonlarıyla 30 dakikada şarj edilebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC’nin ilk yerlisi ‘GÜNSEL’ tanıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN