Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antepfıstığında sevindiren tebliğ

Bölgenin önemli bir ürünü olan Antepfıstığı artık standartları resmileşen bir ürün oldu. Standart ile birlikte Antepfıstığı artık lisanslı depolar aracılığıyla saklanıp farklı şehirlerde satılabilecek

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Antepfıstığı üreticisinin uzun süredir beklediği 'Antepfıstığı Lisanlı Depo Tebliği' Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğin sektör için bir devrim niteliği taşıdığını kaydeden Gaziantep Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, "Antepfıstığında depolama sorunu lisanslı depolar aracılığıyla tamamen ortadan kalkacak. Lisanslı depolar sektörde ürüne kalite ve standart kazandıracağı gibi stok konusunda daha net rakamların ifade edilerek, iç piyasada istikrarsız fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesine katkı sunacak"dedi.

STANDART RESMİLEŞTİ
Yaklaşık iki yıldır tebliğin yayınlanması yönünde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TSE nezdinde yoğun faaliyetler yürüttüklerine dikkat çeken Tiryakioğlu, "Sağlıklı ve kontrollü bir depolamanın yanında her şeyden önce Antepfıstığı yapılacak analiz ve tetkiklerle istenilen standartları yakalayacak. Lisanslı depolar sektörün gelişmesi açısından da birçok kolaylık ve sağlayacak. Bu sistem sayesinde ihracatçı kaliteli ürünle artış sağlayarak, yeni hedef pazarlara yönelebilecek" diye konuştu.

KATKI SAĞLAYACAK
Tebliğin temel amacının standartları belirlenen Antepfıstığının emniyetli ve sağlıklı koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılması olduğunu açıklayan Tiryakioğlu, "Yeşil Antepfıstığımız için bu karar bir ilk mahiyeti taşımakta. Borsa olarak öncülük ettiğimiz bu sistemin en kısa sürede faaliyete geçmesi için ilk etapta 10 bin ton kapasiteye sahip bir lisanslı depoyu hizmete kazandırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antepfıstığında sevindiren tebliğ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN