Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim ekonominin ayrılmaz bir parçası

Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, eğitime daha fazla yatırım yapılarak ülkenin hedeflerine ulaşmasının sağlanması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Eğitim ekonominin ayrılmaz bir parçası
Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için eğitime daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Bartık, eğitim atağının güçlenmesi için herkesin elini taşın altına koyduğunu, koymaya da devam ettiğini söyledi. Geçmten bugüne hedeflere ulaşmak için farklı yolların önerildiğini, ancak kısa ve uzun vadeli belirlenen hedeflere ulaşmak için en önemli yolun eğitimden geçtiğini vurgulayan Bartık, şöyle devam etti:

OKULDA KALMAMALI
"Eğitime ağırlık veren, her alanda eskinin eskide kaldığını unutmadan yeni şeyler söylemek zorundayız. Ülkemizin de belirlediği hedefler için en önemli etken eğitimli bireylerin artmasıdır. Tabi ki eğitim sadece okul sıralarında kalmamalıdır. İş hayatına atılan, iş hayatını sürdüren kişiler bulunduğu durumla yetinmemeli, her zaman proje geliştirmeli, yeni çalışmalara ve çağın gereksinimlerini de düzeyli bir şekilde yakından takip etmelidir. Eski yolları eskide bırakıp gelecek için yeni yollara yönelmeliyiz, bu da 7'den 70'e herkesin eğitimiyle mümkün olacaktır."

"İCAT ÇIKARMADA GERİ KALDIK"
Eyüp Bartık, "Hayatın her aşamasının insana yeni şeyler öğretmekle mükellef olduğunu bildiğimiz halde bizler bugüne kadar eğitimi sadece çocuklarımızla sınırladık, kendimize yatırım yapmadık. Çocuklarımızla birlikte bizim de eğitimimizin devam ettiğini unuttuk. Unutunca da yeni şeylerden uzaklaştık, icat çıkarmada geri kaldık. Oysaki eğitimin en önemli ve en müjdeli sonucu insanlığa faydalı bir şeyler üretmenin ve geliştirmenin mutluluğunu yaşamaktır" dedi.

HAYAT BOYU EĞİTİM
Rekabetin doruğa çıktığı, farklılaşanın kazandığı dünyada, bilgi ve teknolojiye yatırım yapıp tabandan tavana yenilenmek gerektiğine dikkati çeken Bartık, eğitimin, ekonominin ayrılmaz parçası olduğunu savunarak, gelişmiş ülkelere bakıldığında bu gerçeğin görüldüğünü ifade etti. Kişilerin eğitimine sağlanan yatırımın hem ülkelere hem de kurumlara önemli bir katkı sağladığını vurgulayan Bartık, eğitimin ilkokul ile üniversite arasına sıkıştırılmasını doğru bulmadığını ifade ederek, "Donanımlı bireylerin yetişmesi ancak hayat boyu eğitimle mümkündür" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim ekonominin ayrılmaz bir parçası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN