Türkiye'nin en iyi haber sitesi

büyükşehir hep ilklere imza atıyor

Büyükşehir Belediyesi, kente kazandırdığı vizyon projeleriyle ilklere imza atmaya devam ediyor

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Gaziantep büyükşehir hep ilklere imza atıyor
Güneydoğu'nun en çok göç alan ili 'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı yapan Fatma Şahin, göreve geldiği günden itibaren söz verdiği projeleri tek tek gerçekleştiriyor. Bu kapsamda sanayi, ticaret, turizm ve tarih kenti Gaziantep'in en büyük sorunlarının başından gelen trafik sıkıntısını çözmek için yol ve kavşak projelerini hızlandıran Şahin, Kahraman Emmioğlu, Bedri İnce Tahtacı, Asım Güzelbey ve Gaziantep'in ilk, 'nin ise tek taraf çekimle en uzun art germe köprüsü olma niteliği taşıyan Şahinbey Köprülü Kavşağı'nı yaptı.

23 İLDEN BÜYÜK KENT KURULUYOR
Yoğun göç nedeniyle artan konut ihtiyacını gidermek için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi kapsamında 50 bin konut yapılıyor. 8,5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olma özelliği taşıyor. Alt gelir gruplarına yönelik yapılan Kuzey Şehir Projesi'nin temeli atıldı.

AVM YERİNE MEYDAN YAPILDI
Bedesten AVM yıkılarak yerine inşa edilen "Milli İrade Meydanı" adı verilen meydana, ayrıca kitap kafe ve alt kısmına da otopark yapıldı. Daha önce valilik ve adliye binası olarak uzun yıllar hizmet veren eski adliye binası da restore edilerek "Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi" olarak kullanılıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında "Gaziantep Kent Arşivi" de merkezin içerisinde kuruldu. Bu arada hamam kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla Büyükşehir Belediyesince "Hamam Müzesi" kuruldu.

'FISTIK' GİBİ PARK
Kent genelinde vatandaşların dinlenebileceği alanlar ile yeşil alanların çoğaltmak için çalışmalarını sürdürün Büyükşehir, bu kapsamda Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü'nün yerinin parka dönüştürülmesiyle "Fıstık Parkı" yaptı. Merkezin yanı sıra ilçelerde de parklar yapan belediye bu kapsamda, Araban, Nurdağı, Oğuzeli, Nizip, İslahiye ve Yavuzeli'ne park yaptı. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Fatma Şahin'in göreve geldiği günden itibaren merkez ve ilçelerde 756 bin 550 metrekare yeşil alan yaptı. Büyükşehir Belediyesi, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için Tüp Bebek ve Genetik Hastalık Tanı Merkezi'ni açtı. Merkez ilk meyvelerini vermeye başladı. Büyükşehir'in kurduğu Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi de (KETEM) erken teşhisle hayat kurtarıyor. KETEM araçlarıyla da ilçe ve köylerde gezilerek kadınlar ücretsiz sağlık taramasından geçiriliyor. Başkan Fatma Şahin'in girişimleriyle açılan Gebelik Okulu da eğitimlerine devam ediyor. 'de bir ilki gerçekleştirerek, bünyesinde Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığını kuran Gaziantep Büyükşehir, çiftçilerin kaliteli ürün yetiştirmeleri ve verimi artırmak içinde desteklerini sürdürüyor. Destekler kapsamında çiftçilere, sertifikalı tohum buğdayı, biber, patlıcan, domates, Antep fıstığı gübresi, dal güvesi, süt sağma makinası, damızlık koyun ve keçi yardımında bulundu. Türkiye'nin ilk Belediye Engelliler Daire Başkanlığı'nı da bünyesinde kuran Büyükşehir, Daire Başkanlığının başına ise alanında deneyimli ve başarılı bir geçmişi olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi'yi getirdi. Yüzölçümü ve tür bakımından Türkiye'de ilk, Avrupa'da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada bulunan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye'nin ilk "Safari Parkı"nı kurdu. Safari Park'ta deveden geyiğe, lamadan kanguruya kadar 25 türde yaklaşık 250 hayvan, doğal ortamlarında serbestçe dolaşıyor. Güneydoğu'da da ilk "fok evi"ni hizmete sunan hayvanat bahçesi, yurt içi ve yurt dışından milyonlarca ziyaretçi ağırlıyor.

50 YILLIK SU
Gaziantep'in 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak "Düzbağ Projesi" hayata geçirildi. Barajın su almasından itibaren boruları daha önceden döşeyerek 2018 veya 2019 yılları başlarında suyun Gaziantep'e getirilmesi planlanıyor. Merkezin yanı sıra ilçe ve köylerde de çalışmalarını sürdüren GASKİ, bu kapsamda Nurdağı ilçesine "İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi" kurdu. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynakları çalışmaları kapsamında Hidroelektrik Santrali (HES) projesini hayata geçiren GASKİ, merkez Atıksu Arıtma Tesisinin çıkışına proje tutarı 2 milyon 150 bin TL olan Hidroelektrik Santrali Arşimet Burgulu Türbin sistemi kuruyor. GASKİ aynı zamanda Güneş Enerjisi Santrali de kurdu. 4 bin adet polikristal panel kullanılan projede, sistem yıllık toplam 1 milyon 750 bin kilowatt enerji üretecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep büyükşehir hep ilklere imza atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN