Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’in geleceğini şekillendireceğiz

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Gaziantep’in geleceğini şekillendireceğiz
Fatma ŞAHİN
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı


hikâyesi olan bir şehir. Biz bu hikâyeyi doğru okumak, Gaziantep'i doğru anlamak ve anlatmak mecburiyetindeyiz. Gaziantep'in geleceğini tasarlarken kendi kültür kodları üzerinden bunu yapmalıydık.
5 milyar dolar ihracat kapasitesiyle, 5 organize sanayisiyle, 170 ülkeye ihracat yaparak ihracatını ortalamasının 2 katı arttıran bu şehir, gücünü tasarım, ahilik geleneğinden gelen ticaret kültürü ve üretim altyapısına borçludur. 'nin 6. büyük şehri bugün o gücü AR-GE ve inovasyonla buluşturarak hem bölgeye hem de Türkiye'nin ekonomisine yön vermektedir.
Büyüyen ekonomimiz kadar sahip olduğumuz kültürel ve tarihsel mirasımızı gelecek nesillerin de bugün ev sahipliğini yaptığımız bu muhteşem medeniyeti tanımalarını istiyoruz.
Güneydoğu'nun her geçen gün daha da büyüyen şehri olarak, sanayisi, yemekleri, müzeleri ve tarihi dokusuyla zengin kültürel mirasıyla Gaziantep dikkatleri üzerine çeksin istiyoruz.
Dünyanın en önemli mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi'nin bulunduğu kentte başta Mutfak Müzesi olmak üzere kamuya ve şahsa ait 15 müze bulunuyor.
Kültürel miras çok kıymetli… Bu coğrafya bize çok büyük bir miras bırakmış, en zengin dönemlerini bu topraklarda yaşamış.
Zeugma'mız ile, Rumkale'miz ile, Dülük Antik Kenti ve Yesemek ile, Karkamış ile çok büyük bir medeniyetin bugünkü ev sahipleri olarak, bir kültür ve tarih kenti olarak bu potansiyelimizi Gaziantep'in turizminin daha da gelişmesi için, bir cazibe merkezi haline gelmesi için çalışıyoruz.
5 antik kenti aynı anda restore ettiren başka bir şehir yok. Çünkü 5 antik kente sahip başka herhangi bir şehir de yok. Gaziantep insani büyüleyen müthiş bir geçmişe sahip. Bu beraberinde arkeoloji kenti Gaziantep'e de kapı aralıyor.
Biz hem doğuyuz, hem de batıyız. Biz medeniyetlerin harmanlandığı bu topraklarda birlikte zengin, birlikte güçlüyüz. İlahi bir ahenkiz biz, her seferinde küllerinden yeniden doğan…
Bu şehirde, Gaziantep'te yaşayan bir kültür var. Şehrin kendine has dokusu, yaşayan irfanı, gönül zenginliğinden sofralara, oradan da damaklara uzanan lezzet serüveni var.
Bu şehir gastronomi alanında dünyanın pek çok ülkesinin toplamından daha fazla çeşitliliğe sahip. Ama aynı zamanda insanlığın sofrasıdır. Arapların, Kürtlerin, Ezidilerin de sofrasıdır. Bu sofranın bereketi de Gaziantep'in yemeklerine yansımıştır. Misafirperverlik, yardımlaşma, paylaşma sofralarımızı tatlandırmıştır. Çok kültürlülük, hoşgörü, erdem ve birlik yemeklerimizi lezzetlendirmiştir.
400 bini aşkın Suriyelinin hayata tutunmaya çalıştığı ve Avrupa Birliği'nin toplam aldığı mülteci sayısının 3 katını misafir eden ensar şehri olan, gastronomi dalında UNESCO'nun 'Yaratıcı Şehirler Ağına' giren, yaklaşık 500 çeşit yemeği ile dünyanın gastronomi şehri olan, 'Ateşin ve Barışın Sofrası'na sahip Gaziantep, dünyada bu unvanı kazanan sayılı şehirlerden biridir. Türkiye'de de bu anlamda tekiz. Bu gerçekten büyük bir başarı. Bu başarıyı kazanmak ne kadar önemliyse, bunu devam ettirebilmek de bir o kadar önemli.
Gaziantep yemek kültürünü ve seçkinliğini değişik organizasyonlarla gerek ulusal gerekse uluslararası arenada tanıtıyoruz. Bizim burada madenimiz yok, petrolümüz yok ama çok büyük ve önemli bir değere sahibiz. Bu kültürel mirası korumak ve yarınlara taşımak mecburiyetindeyiz.
Bizim soframızın zenginliği paylaşmanın, barışın simgesidir. Gelin hep birlikte yaşayan bu irfan, kazanlarımızda harmanlanarak yeniden masumiyetiyle, inancıyla insanlığın zaferi olsun dedik.
21 Eylül Dünya Barış Günü'nde barış ve dostluğun sembolü Gaziantep'te Guinness denemesi için aşure yaptık. Coğrafya- toprak, güneş- ateş, mutfakemek- yardımlaşma- paylaşma yolunda, baharatların maharetli ellerde bir kazanda harmanlanması yolunda biz herkesle işbirliği yapmaya, fikir alışverişinde bulunmaya hazırız.
Bize düşen de, sanayisiyle, üretimiyle, kültürüyle, turizmiyle bu şehrin yaşam kalitesini yükseltmektir. Sahip olduğu medeniyet birikimi üzerinden, buradaki dokuyu bozmadan Gaziantep'in geleceğini şekillendireceğiz. Kültürel zenginliklerimizi koruyarak, farkındalığımızı, tasarım ve teknolojiyle birleştirerek bugünün Gaziantep'ine uyarlayacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep’in geleceğini şekillendireceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN