Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GTB lisanslı depoları Türkiye’ye açıyor

GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, lisanslı depoculuk anlaşması yaptıkları firma sayısının artmasıyla son iki ay içinde 100 bin tonluk ürün işlem hacmine ulaştıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 12.10.2016
GTB lisanslı depoları Türkiye’ye açıyor
Gümrük ve Bakanlığı tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) alım satımına ilişkin yetkilendirilmiş tek borsa olan Ticaret Borsası, Lisanslı Depoculuk sözleşme ağını her geçen gün genişletiyor. Bu yılın Ağustos ayından itibaren Borsa Antep ELÜS Platformu ile lisanslı depolardaki tarımsal ürün ticaretini elektronik ortama taşıyan GTB, ilk işlem tarihinin ardından geçen 2 aylık süreç içerisinde Gaziantep, Kayseri, , Sivas, Yozgat ve Mersin gibi şehirlerde özel sektöre ait lisanslı depolarla sözleşme imzaladı.

8 FİRMA İLE ANLAŞILDI
Son olarak Adana'da 40 bin ton ürün depolama kapasitesine sahip Köseoğlu Agro Tarım Ürünleri LİDAŞ ile anlaşmaya varan GTB, bu sözleşmeyle birlikte elektronik ortamda hizmet verdiği şehir sayısını 7'ye, lisanslı depo sayısını ise 8'e çıkarmış oldu. GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Borsa Antep'in kısa bir süre önce dijital ortamda hizmet vermeye başlamasına rağmen sektörde önemli bir atılım gösterdiğine dikkat çekti. GTB Başkanı Tiryakioğlu, "Elektronik ürün senetlerinin alım-satımına ilişkin sözleşme yaptığımız illerdeki lisanslı depolarda iki ay içerisinde yaklaşık 100 bin tonluk bir ürün işlem hacmine ulaştık. Borsa Antep ELÜS platformumuzda işlem gören bu ürünlerin tamamı lisanslı depoların bulunduğu il ve ilçelerdeki TMO ofislerine satıldı" dedi. Elektronik ürün senetleri platformunda ürün bazında en fazla buğdayın işlem gördüğünü belirten Tiryakioğlu, lisanslı depolar aracılığıyla ticaret yapmak isteyen farklı illerden yaklaşık bin 300 çiftçinin de Borsa Antep platformuna üye olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GTB lisanslı depoları Türkiye’ye açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN