Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzeleriyle söz sahibi

Anadolu’nun en çok müzeye sahip şehri konumuna gelen , tarihi ve kültürel değerleri gelecek kuşaklara, yabancı misafirlere tanıtmada önemli bir mesafe kat etti

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Müzeleriyle söz sahibi
sanayisi kadar artık müzeleriyle de anılan bir kent haline geldi. Eski Tekel Fabrikası arazisi üzerine kurulan müzenin toplam oturum alanı 30 bin metrekare. Müzede, bin 450 metrekare mozaik, 140 metrekare duvar resmi, 4 Roma dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış , tunç Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar sergileniyor. 2 bin yıllık mozaiklerin, define avcılarının talanıyla eksik olan kısımları lazer sistemiyle tamamlandı. Gaziantep Arkeoloji Müzesinin kuruluşu 1944 yılına dayanıyor. Müzede Paleolitik çağa ait aletler, Eski Tunç, Hitit, Geç Hitit, Pers ve Klasik döneme ait buluntu ve kalıntılar sergileniyor. Müzenin kronolojik salonunda; yörenin kronolojisi, antik yerleşim alanları ve kazı merkezleri haritalarla tanıtılıyor. Bu bölümde Fırat ve Dülük kenarında ele geçen Paleolitik taş aletler, Demir Çağı eserleri, Urartu, Akamenit-Pers, Helenistik, Kommegena ve Roma eserleri teşhir ediliyor.

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ
Yesemek Hava Müzesi İslahiye ilçesine 23 kilometre uzaklıktaki bir yamaç üzerinde bulunuyor. Yesemek heykel yapım atölyesi ilk kez Hitit döneminde (M.Ö.1375-1335) işletmeye açılmış. 1890 yılında Zincirli'de kazı yapan Felix Von Lusvhan tarafından bulunan ve sonra yapılan kazılarda 500'e yakın heykel ve heykel taslağı ortaya çıkarılarak Yesemek Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir. Yesemek 100 dönümlük bir alan üzerinde kurulmuş bir heykel yapım atölyesidir.

SAVAŞ MÜZESİ
Gaziantep'in Şehreküstü semtindeki 2 katlı ve bahçeli tarihi bir binada bulunan müze Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan eserlerle dolu. Savunma sırasında şehit düşen bazı askerlerin cenazelerinin de bir süre gömülü olduğu binadaki müzenin bahçesinde bulunan ve Gaziantep Savunmasında Fransızlara karşı kullanılan Ramazan topu büyük ilgi görüyor. Gaziantep Kalesi'nin güneyinde bulunan ve 1905 yılında yapıldığı bilinen Göğüş Konağı, Gaziantep'in önemli şahsiyetlerinden biri olan, eski bakanlardan Ali İhsan Göğüş tarafından, 2005 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilince restore edilerek Emine Göğüş Mutfak Müzesi adıyla hizmete açıldı. Gaziantep Kalesi'nin içinde yer alan galerilere kurulan müzede Fransızlara karşı verilen çetin savunmadan kesitlerin bulunduğu rölyefler yer alıyor. Kaleye giren ziyaretçiler galerilerden geçerken ilk olarak Panorama Müzesi ile karşılaşıyor. Tarihi Bayazhan'da hizmet veren Kent Kültürü Müzesi'nde kent kültürüyle ilgili çeşitli alanlarda çok sayıda eser sergileniyor, dev maket halindeki kent rehberi de ziyaretçilere yol gösteriyor. Müzede, Gaziantep'in yöresel el sanatı olan gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kalaycılık, yemenicilik, sedef işlemeciliği, kutnu dokumacılığı, kilimcilik, Antep evi, Antep işi çeyiz yapımı, baklavacılık, mesken kültürü, fıstık tarımı yöresel kıyafetler giymiş mankenler yardımı ile canlandırılıyor.

BAKIR ESERLERİ MÜZESİ
Osmanlı dönemine ait bakır eserlerin sergilendiği Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, gazeteci Ali Atalar'ın yıllardır topladığı eserlerden oluşuyor. Gaziantep'in tarihi evlerinin yer aldığı Kalealtı civarında, 12 odalı bir konakta hizmete açılan müzenin kurucusu gazeteci Ali Atalar aynı zamanda koleksiyoner. Osmanlı dönemine ait 800 civarında bakır eserin sergilendiği müze haftanın 7 günü açık. Müzedeki eserler Gaziantep'in Osmanlı dönemindeki yaşantısına da ışık tutuyor.

MEDUSA CAM MÜZESİ
Füsun İşsever tarafından açılan Medusa Arkeolojik Cam Müzesi, 4 bin parçalık dev bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Eserler, Gaziantep'teki tarihi kale karşısında yer alan ve restore edilerek müze haline getirilen eski iki ev turistlerle dolup taşıyor. Türkiye'nin ikinci büyük koleksiyonu olan müzede çeşitli medeniyetlerden eserler sergileniyor.

İSLAM ESERLERİ MÜZESİ
Şahinbey Belediyesi tarafından belediyenin bahçesinde yapılan tarihi taş bir bina restore edilerek yapılan müzede, Müslüman bilim adamları tarafından matematik, fizik, coğrafya gibi bilim dalları başta olmak üzere pek çok konudaki buluşlar ve çalışmalar maketler ve hareketli figürlerle anlatılıyor. Yapımı tamamlanan müzenin kısa bir süre içinde ziyarete açılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzeleriyle söz sahibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN