Türkiye'nin en iyi haber sitesi

pazarı açıldı üretici bayram etti

NTG Başkanı Ali Kavak, “Bizi en çok sevindiren ’nın yaş meyve sebze sektörüne getirdiği yasağın kaldırılması oldu. Bu yasağın kalkması ile birlikte yeni bir sayfa açıldı” dedi OLUMLU

Giriş Tarihi: 13.10.2016
Rusya pazarı açıldı üretici bayram etti
Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektörü ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, Türkiye- ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinin yaş meyvesebze sektörünü, çalışanlarını, ihracatçıları ve sektörün bütün paydaşlarını çok mutlu ettiğini söyledi. Başkan Kavak, yaş meyve-sebze sektörü için yeni bir sayfa açıldığını ifade ederek, "Türkiye ile arasında çok sağlam temel üzerinde kurulmuş dostluk, ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkiler var. 24 Kasım uçak krizinden sonra iki ülke ilişkilerine mola verilmişti, şimdi yeniden başladı" dedi. ;

YENİDEN CANLANDI
MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, narenciyenin, Çukurova bölgesinin omurga ve ihracata ayna ürünü olduğunu vurguladı. "Bu noktada en güçlü pazarımız ise Rusya idi" diyen Aşut Rusya ile yaşanan kriz ve narenciye ihracatının bitmesinin, sektörde hem üreticiyi hem ihracatçıyı, depocuyu, paketlemeciyi domino taşı gibi olumsuz etkilediğini kaydetti. Aşut, "Kriz öncesinde paketleme firmalarına bölgemizden günde 3 bin araç narenciye naklediliyordu. Bu rakam günde 200 araca kadar düşmüştü. Mersin, Adana, Hatay hattında canlanma bugünden başladı" diye konuştu.

KÜRESEL OYUNCU OLDUK
Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz, anlaşma nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin'e teşekkür ettiklerini söyledi. Kaçmaz, "Bu anlaşma ile birlikte eski ticari ilişkilerimiz daha iyi seviyelere gelecektir. Şu an üretici ve ihracatçı bu anlaşmadan son derece mutlu. Çünkü özellikle narenciyede ülke ve Çukurova bölgesi olarak küresel oyuncu haline geldik. Belirsizliğin ortandan kalmasıyla bölgedeki ekonomik faaliyet de gelişecektir" dedi.

SEKTÖR ZARAR GÖRDÜ
Yaşanan uçak krizinin ardından en çok yaş sebze meyve sektörünün bu süreçten olumsuz etkilendiğini belirten Ali Kavak, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri sonucu Türkiye-Rusya ilişkileri normalleşme sürecine girdi. Bundan hem Türk halkı, hem de Rus halkı büyük memnuniyet duydu. Özellikle yaş sebze meyve sektöründe faaliyet gösterenler bu karara çok sevindi. İki ülke arasındaki ilişkilerin 24 Kasım öncesine göre çok daha güçlü olacağı kanaatindeyiz" diye konuştu.

RUSYA PAZARI ÖNEMLİ
Rusya pazarının çok önemli olduğunu vurgulayan Ali Kavak şöyle dedi: Türkiye'de yetişen 3 milyon 600 bin ton narenciyenin 1 milyon 500 bin tonunu yurt dışına ihraç ediyoruz. Bu ihracatın 600 bin tonunu Rusya'ya ihraç ediyoruz. Bunun parasal karşılığı da yıllık bir milyar 100 milyon dolardır. Yıllardır Rusya'nın yaş meyve sebze sektöründe en büyük tedarikçisi Türkiye'dir. Rus halkı bizim ürünlerimizi seviyor, tercih ediyor. İnşallah bu süreç beklentilerimiz doğrultusunda gelişecek ve ihracatçılarımız da, üreticilerimiz de bundan büyük bir mutluluk duyacaktır."

OLUMLU YANSIYACAK
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, "Şu anda mandalina ve portakal çeşitlerinde orta erkenci grubun hasat dönemine girildi. Haberin bu dönemde gelmesi, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız arasında büyük sevinçle karşılandı. Gerekli girişimleri yaparak Rusya'ya ihracat yolunun açılmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a, Gıda Tarım ve Havancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik'e tüm ilgililere üreticilerimiz ve tarım ürünü ihracatçılarımız adına şükranlarımızı arz ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya pazarı açıldı üretici bayram etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN