Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: mahalleleri

Giriş Tarihi: 15.10.2016
Bey Mahallesi
'in adeta doğal müzesi. Adını 1587 yılında yapılan Bey Camisi'nden almış. Bir dönem Müslümanların ve Ermenilerin kapı komşusu olarak yaşadığı mahalle… Gaziantep taş çiliğinin en güzel örneklerinin yer aldığı mahalle… Büyükşehir Belediyesinin restorasyonu ile yeniden hayat bulan, kiliselerin, camilerin, müzelerin bir arada olduğu büyüleyici mahalle…
Dahası, 2 yılı aşkın süredir oğlumun da büyük bir huzur ve keyifle yaşadığı, esnafıyla, dükkanlarıyla, restoranlarıyla Gaziantep'in el değmemiş eşsiz mahallelerinden biri.
Şehreküstü Mahallesi
İsminin nereden geldiğine dair hikaye çok. Hepsinde de zulme, yalana isyan eden yiğitlerin başını alıp gitmesi, şehre küsmeleri var. Şahinbey Belediyesinin sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projeleri kapsamında yaptığı Şehreküstü Konakları projesi görülmeye değer.
Akyol Mahallesi
Antepliler 'ayol' (tabi burada a harfini uzatarak okuyacaksınız) diye söylerler. Akyol yokuşunu çıkıp Tepebaşı Mahallesine varırsanız, 1848 yılında Gaziantep'e yerleşmeye karar veren ve hayatının sonuna kadar Antep'te yaşayan Dr. Azariah Smith anısına 1879'da Yale Üniversitesi'nden sınıf arkadaşlarının yaptıkları bağışlar ve topladıkları yardımlarla kurulan 'ne ulaşırsınız.
Alleben Mahallesi
Adını Alleben Deresi'nden alır. Bu dere şimdilerde Şahinbey ile Şehitkamil ilçelerini birbirinden ayıran sınırdır. Etrafındaki 40 adet sütundan dolayı Kırkayak Parkı diye bilinen park şehrin en eski parkıdır.
Karagöz Mahallesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Hışvahan, Millet Hanı, Hamam Müzesi, Antep Sepeti, İmam Çağdaş, Bakırcılar Çarşısı'ndan Almacı Pazarı ve Tahmis Kahvesi'ne kadar uzanan en gizemli, en tarih kokan, en lezzetli bölge.
Doğma büyüme Antepliyim. Mahallede büyüyen şanslı çocuklardanım. Batıkent, Fatih, Güven Evler, Emek gibi zamanın modern mahalleleri, Kavaklık gibi geçmişin modern mahalleleri, İncilipınar gibi iş merkezlerinin, kamu kurumlarının bulunduğu mahalleler, benim işyerimin de bulunduğu, bir üretim bölgesi olan Çakmak Mahallesi, Ünaldı, Yazıcık, Üçoklar, Düztepe gibi kentsel dönüşümle modern yüze kavuşan kenar mahalleler…
İyi kötü hepsini bilirim.
Ama bir tek şu Gaziantep'teki DEAŞ mahallesini bilemedim!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Gaziantep mahalleleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN