Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayın mantarıyla rekora koşuyor

Kütük üzerinde yılda 3 ton kayın mantarı üretimi yapan Durmuş Ali Saydam, ’in en büyük kayın mantarı üreticisi haline geldi

Giriş Tarihi: 28.10.2016
Kayın mantarıyla rekora koşuyor
'in Erdemli ilçesinde 3 yıldır kütük üzerinde kayın mantarı üretimi yapan Durmuş Ali Saydam, yıllık 3 tonluk üretimiyle Mersin'in en büyük kayın mantarı üreticisi oldu. Bin 400 rakımda kendine ait üretim alanında 600 mantar kütüğü ile mantar üretimi yapan Saydam, inin ihracat yapmak olduğunu söyledi. Üretime 60 kütük ile başladığını anlatan Saydam, "3 yıl içinde 600 kütüğe çıkardım ve üretimi artırdım. Çiftçilikle uğraşırken yılda 5 -10 bin lira gelir elde ederken şimdi kayın mantarından yıl da 50 bin liraya kadar kazanç elde etmeye başladım. Şu anda yılda 3 ton kayın mantarı üretiyorum. Ürettiğim kayın mantarını 8 liraya satıyorum. Çok büyük talep var" dedi.

HEDEF İHRACAT
Mantar üretiminden elde ettiği parayla market açtığını bildiren Saydam, şöyle konuştu: Şu anda Mersin'in en çok kayın mantarı üreten kişisiyim. İlçe genelinde 26 mahallede üretim merkezim var. Hedefim, 600 olan kayın mantarı kütük sayısını bine çıkarmak. Yetkililerden, kayın mantarını yurt dışına satabilmem için destek bekliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayın mantarıyla rekora koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN