Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli tanığın ifadesi davaya ışık tutacak

Büyükşehir Belediyesindeki ‘suç örgütü’ davasına, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ ile ilgili görülen “Çatı İddianamesi”ndeki gizli tanık Bulut’un ifadeleri yön verecek

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Gizli tanığın ifadesi davaya ışık tutacak

Adana eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile eski Büyükşehir Belediye Meclisi Birinci Başkanvekili Mustafa Tuncel'in de aralarında bulunduğu 73 sanığın "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, mermi bulundurma, rüşvet almak ve vermek, ihaleye fesat, yaralama, kamu malına zarar verme ve tehdit" suçlarından yargılandığı davaya ışık tutması için Ankara'da görülen 'Çatı' davasının iddianamesindeki gizli tanığın ifadeleri istendi.

GİZLİ TANIĞIN İFADESİ
Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tamamı tutuksuz yargılanan sanıklardan Hamdi Soydan, Bingöl Yalçın, Mustafa Tuncel, Hakan Bilmez, Taner Özcandan, Selahattin Özden ve Hasan Gülşen ile avukatlar katıldı. Sanık avukatlarından Adil Paşa'nın talebini değerlendiren mahkeme heyeti, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılarak FETÖ soruşturması kapsamında düzenlenen çatı iddianamesinde geçen gizli tanık Bulut'un soruşturma ve kovuşturma ifadelerinin onaylı örneğinin istenmesini kararlaştırdı.

TUNCEL'E KUMPAS
Gizli tanık Bulut, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen FETÖ iddianamesinde, Aytaç Durak'ın Adana Büyükşehir Belediyesi'ni ele geçirmeye çalışan FETÖ'cülerin kumpası sonucu görevden alındığını öne sürmüştü. Bulut, Durak'a vekalet eden Mustafa Tuncel ve çevresine de 2011 yılında operasyon yapıldığını anlatarak, "Cemaatle bağlantılı bir savcı talimatları eksiksiz uyguladı, cemaate yakın bir hâkim tarafından da tutuklandı" diye ifade verdi. Büyükşehir operasyonunun FETÖ'nün emniyet imamı 'Kozanlı Ömer' lakaplı Osman Hilmi Özdil tarafından başlatıldığını ileri süren gizli tanık Bulut ifadesinde, "Adana sanayi bölgesi olduğundan arazi, ruhsat, imar onaylarından hizmete kalıcı gelir sağlanması amaçlanıyordu. Aytaç Durak'ı görevinden uzaklaştırmak için, Osman Hilmi Özdil, Kemal Elibal, Hüseyin Nuri Çomu ile toplantı yapıldı. Önce algı operasyonu başlatıldı. Aytaç Durak için, Başbakan'a ihanet ettiği yazılıp söylendi, organize suç örgütü ve ihaleye fesat karıştırma bahanesi ile dinlenip imar projelerinde rüşvet aldığına dair ses kaydı çıkartıldı. Kargaşa yaratılıp cemaat nemalandı" diye konuştu. Bulut, Durak'ın uzaklaştırılmasından sonra Büyükşehir'e vekaleten eden kişinin cemaatle ters düşmesi sonucu idare mahkemesine itiraz edildiğini belirterek, "Cemaat hâkimleri işlemi iptal etti. Zihni Aldırmaz cemaat tarafından yönetilmeye yakın bir isim olduğu için vekil seçildi. Cemaate yakın isimler belediyede görevlendirildi. Emniyet yardımı ile ileride kullanılacak şantaj ve tehdit malzemesi toplandı. Müteahhitlere ihaleler verilip himmete bağlandı. İmar değişikliği ve yoğunluk artışlarından şahıslara sağlanan menfaatlerden himmet toplandı. Mustafa Hakan A.'da toplanan paralar işadamları üzerinden banka kasalarında saklandı. 2 milyar dolara himmet temin edildi" iddialarında bulundu.

DURAK-TUNCEL SAVAŞI
Beş dönem Adana Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Aytaç Durak, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle açılan soruşturmalar sonucu 2010 yılında dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın onayıyla görevden uzaklaştırıldı. Durak, başkanlığı döneminde vekilliğini yapan Mustafa Tuncel'i suçlamış ve tartışmalar kamuoyunda geniş yer almıştı. Büyükşehir Belediyesine yönelik 2011'deki operasyonun ardından Aytaç Durak ve Mustafa Tuncel'in de aralarında bulunduğu 73 kişi hakkında, 5 ila 84 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli tanığın ifadesi davaya ışık tutacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN