Doğrudan alım zarar veriyor

Adana Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında 83 milyon TL’lik doğrudan temin ihalesi yaparak neredeyse Sarıçam Belediyesi’nin 49 milyonluk gerçekleşen bütçesini ikiye katladı

Giriş Tarihi: 5.11.2016
Doğrudan alım zarar veriyor

Yerel yönetimlerin en sevdiği ihale yöntemi olan doğrudan temin yöntemiyle mal ve hizmet alımı, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin de vazgeçilmezleri arasına girdi. Yasal sınırları geçmeyen Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında gerçekleştirdiği yaklaşık 3 bin doğrudan temin yöntemine 83 milyon 245 bin TL ödedi. Bu rakam Sarıçam Belediyesi'nin gerçekleşen bütçesini nerdeyse 2'ye katlarken, yapılan ihalelerin yüzde 10'unun 8 firmaya verilmesi dikkat çekti.

ZARARA UĞRATIYOR
Hızlı bir ihale metodu olmasından dolayı belediyelerin ve resmi kurumların sık sık doğrudan temin yöntemine başvurduğunu açıklayan AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdullah Sakarya, bu yöntemde istenilen düzeyde iskonto sağlanmadığını söyledi. Sakarya, "Açık ihalelerde kırımlar daha fazla olur. Doğrudan teminde hiç kırım olmaz. Bu yönden doğrudan temine çok başvurulması belediyeyi zarara uğratabilir" dedi.

YÜZDE 10'U 8 FİRMANIN
Büyükşehir'in gerçekleştirdiği doğrudan teminlere bakıldığında ihalelere giren firmaların genelde aynı olduğunun görüldüğünü belirten Sakarya, "Doğrudan iş alan firmaların birkaçı hariç birçoğu belediyenin yapmış olduğu açık ihalelere girmemişlerdir. Madem bu işi yapıyorsunuz neden açık ihalelere girmiyorsunuz? 3 bine yakın doğrudan temin ihalesi yapılmış olup yalnızca 8 firma toplam 8 milyon 652 bin TL ile doğrudan temin ihalelerinin yüzde 10'unu almıştır" diye konuştu. Bazı firmaların belediyeden iş almak için kurulduğu kanaatine vardıklarını kaydeden Sakarya, "Bazı firmaların cirosunun tamamı doğrudan teminlerden oluşmuştur. 3 güne 1, 2.5 güne 1 iş alan firmalar var. firmaların paralarının nerdeyse tamamı ödenmiş olup tek tük bakiyeler kalmıştır. Sanki 'kes faturayı al parayı' gibi ödemeler yapılmıştır ama açık ihale ile iş alan firmaların hak edişleri zamanında ödenmemiştir ve adeta cezalandırılmışlardır. Bunun sorgulanması lazım" şeklinde konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün her fırsatta dile getirdiği 'Ben bütçemi arttırdım' sözüne de değinen Sakarya, Sözlü'nün bürokratları tarafından yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Bürokratların hem Başkan Sözlü'yü hem de kamuoyunu yanılttığını savunan Sakarya, "Sözlü, bürokratların verdiği ham bilgilerle konuşuyor. Rakamlar üzerinden hareket edecek olursa dediği doğrudur ama gerçekler çok farklı" dedi.

BÜTÇE KÖTÜ
Büyükşehir'in 2013 yılında gerçekleşen gelirinin 523 milyon 436 bin TL, 2015 yılında 802 milyon 299 bin TL olduğunu anlatan Sakarya, şöyle konuştu: "2013 yılında gelirin yüzde 69'u devlet tarafından ödenirken 2015 yılında ise bu rakam yüzde 76'ya çıkmıştır. Bütçedeki devletin payı artmıştır. 2015'te Büyükşehir'in payı sadece 26 milyon TL artmıştır. Bütçe son derece kötü idare edilmektedir, son derece kötü planlanmaktadır, son derece kötü uygulanmaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğrudan alım zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN