Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana’nın gözbebeği kaderine terk edildi

Giriş Tarihi: 6.11.2016
Adana’nın gözbebeği kaderine terk edildi

Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan düzenleme çalışmaları yarım kaldı. Bir dönem Adana’nın cazibe merkezi konumundaki bölgedeki esnaf kan ağlıyor

Adana'nın tarihi kalbi konumundaki Büyüksaat Kazancılar Çarşısı, duyarsızlık yüzünden kan kaybediyor. Yerli ve yabancı turistlerin kente geldiklerinde ilk uğradıkları yer olan önemli tarihi dokular yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 650 yıllık geçmişi bulunan Kazancılar Çarşısı, tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Esnaf, "Yapılan yanlışların diyetini biz ödüyoruz" diyor.

YANLIŞ UYGULAMALAR
Bir dönem ilgisizliği ve yanlış uygulamaları yüzünden cazibe merkezi olmaktan uzaklaştı. Esnaf, yaşadıkları sorunun temelinde Büyükşehir belediyesi'nin 2013 yılında başlattığı restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının Büyüksaat'in önüne gelmeden sonlandırılmasının ve bölgenin araç trafiğine kapanmasının yattığını söylüyor.

SİFTAHSIZ GÜNLER
Ferhat Akural (48): Bölgeye yıllardır hizmet gelmedi. 2013 yılında restorasyon çalışması başlattılar ama o da yarım kaldı. Restorasyon diye bazı binaları boyayıp gittiler. Büyüksaat'in araç trafiğine kapalı olması işlerimizi olumsuz etkiledi. Dükkanını siftahsız kapatmak zorunda kalan esnaf var. Trafik akışındaki değişiklik hem bizi hem de Kızılay Caddesi ve ara sokaklardaki esnafı da vurdu.

DİYETİNİ ESNAF ÖDÜYOR
Tunç (31): Bu bölge kaderine terk edildi. 20 senedir buraya hizmet gelmiyor. Büyüksaat'in araç trafiğine açılması için 160 imza toplayıp belediye ve valiliğe verdik ama sonuç alamadık. Çalışmalar yarım kaldı. Aydınlatma sorunundan dolayı insanlar akşamları karanlıkta korka korka yürüyor. Tarihi binalar da kaderine terk edilince madde bağımlıların mekanı haline geldi.

"BÜYÜKSAAT'İ BİTİRDİLER"
Mesut Büyür (80) : 1950 yılında Nevşehir'den geldim ve Kazancılar Çarşısı'nda ayakkabıcılığa başladım. Burası insan kaynıyordu. Lüks Oteli'nde kalacak yer yoktu. İnsanlar bir çorap almak için Büyüksaat'e gelirdi. Esnaf aldığı işi yetiştirmek için sabahlara kadar çalışırdı. 66 yılda Adana gelişti ama Büyüksaat her yıl geriye gitti. Başımızı kaşıyacak zaman bulamazken şimdi sinek avlar duruma geldik. Göz göre göre Büyüksaat'i bitirdiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana’nın gözbebeği kaderine terk edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN