Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk fosseptikli yaşama mahkum

ASKİ’nin ihmali yüzünden taşan fosseptik Sarıçam Deresi’ne karışıyor. Çevreye yayılan koku dayanılmaz hal alırken, tarla sulaması yüzünden çevre ve insan sağlığı da tehdit altında

Giriş Tarihi: 7.11.2016
Halk fosseptikli yaşama mahkum

Sarıçam'ı Buruk Mahallesi ve Göçmen Konaklama Merkezi'yle bağlayan Buruk Caddesi'nden yayılan koku sadece çevre sakinlerini değil, yolu kullanmak zorunda kalanlara da zor anlar yaşatıyor. Taşan fosseptik, kötü kokunun yanında, sinek üretme merkezi haline geldi. İnsan sağlığını tehdit eden pis su Sarıçam Deresi'den Seyhan Nehri'ne kadar ulaşıyor. Tarım arazilerinin bu su ile sulandığı düşünülürse, tehlikenin boyutu inanılmaz oranda artıyor. Bölgede yaşayanlar ve Sarıçam Belediye Meclisi üyelerinin tüm girişimlerine rağmen, ASKİ'nin sorunun çözümü için harekete geçmemesi tepkiyle karşılanıyor. Vatandaşlar şikayet dilekçeleri yazarken AK Partili Meclis Üyesi Cumali Altınöz de sorunu bizzat ASKİ Genel Müdürü ve üst düzey yöneticilerine iletti. Ancak sonuca ulaşamadı. Altınöz "2,5 yıldır 'Bugün yapacağız, yarın yapacağız' diyerek bizi oyaladılar. Böyle şey olur mu? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?" diye tepkisini dile getirdi.

DEREYE KARIŞIYOR
Fosseptiğin zaman zaman vidanjörlerle boşaltıldığını ancak bunun sorunu çözmediğini anlatan Altınöz, "Yapılması gereken tek şey bir an önce fosseptiğin iptal edilip ana kanalizasyon hattına aktarılmasını sağlamaktır. Özellikle yaz aylarında durum daha vahim bir hâl alıyor. İnsanlar nefes alamaz hale geliyor. Çevre ve insan sağlığını tehdit eden sular yer altı sularına ve Sarıçam Deresi'ne karışıyor. Maalesef dereden alınan pis sularla tarım arazileri sulanıyor" dedi. Bulaşıcı hastalıkların yayılma yollarından birinin sinekler olduğunu vurgulayan AK Parti Meclis Üyesi Cumali Altınöz, "Sinekler için bu gibi yerler en uygun üreme ortamıdır. Sinek ve her türlü haşere buradan çevreye yayılıyor. Buraları her gün ilaçlasanız da sinekle mücadele edemezsiniz. Yapılması gereken tek şey bataklığı kurutmaktır. Fareler cirit atıyor. ASKİ'nin zaman geçirmeden insanları rahatsız eden bu çirkinliğe son vermesi gerekmektedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk fosseptikli yaşama mahkum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN