Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir asır sonra buluştular

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Bir asır sonra buluştular

1830 yılında Mekke’de yaşayan ve daha sonra Niğde’nin Bor ilçesine yerleşen Sipahizade Yahya Efendi’nin torunları bir asır sonra ilk kez bir araya geldiler

18. Yüzyıl'da Mekke'de yaşayan ve Sipahi Ocağı'nın kapatılmasından sonra Türkiye'ye göç ederek Niğde'nin Bor ilçesine yerleşen Sipahizade Yahya Efendi'nin torunları yaklaşık bir asır sonra ilk kez bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. Atlı ailesi, büyük dedenin vefatından sonra dağılarak yurt içi ve yurt dışında farklı bölgelere yerleştiler. Birbirleriyle irtibatı kesen aile fertlerinin yeniden bir araya gelmesi, 2016 yılını buldu.

BOR İLÇESİNDE
1830 yılında Mekke'de yaşayan ve daha sonra Niğde'nin Bor ilçesine yerleşen Sipahizade Yahya Efendi'nin soyundan gelen aileler, dağılan sülaleyi yeniden bir araya getirmek için ailenin bir bölümü ile toplandılar. Soyadı Kanunu ile Atlı soyadını alan Yahya Efendi'nin torunları, yeniden bir araya gelmek için kolları sıvadılar. Ailelerin bir araya getirilme fikrini, Bor ilçesinde yaşayan Emin Atlı ortaya attı.

KAPADOKYA TURU
Emin Atlı'nın organizasyonuyla bir araya gelen Atlı ailesinin bireyleri, Bor'un meşhur yemeği olan Söğürme ile öğle yemeği yediler. Daha sonra ise düzenlenen tur ile Nevşehir'e geçtiler. Kapadokya turu gerçekleştiren Atlı ailesi ilk kez böyle bir birliktelik sergileyerek, 200 yıl sonra sülalenin toplanması için bir araya geldiklerini belirttiler.

"YABANCILAŞIYORUZ"
Buluşmayı organize eden Emin Atlı, "Sipahizade Yahya Efendi'nin torunları olarak yeniden bir araya gelmenin ve aileyi yeniden tüm fertleri ile bir araya toplama gayretinin içerisinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ailelerin çocukları, torunları artık bir birlerini tanımaz hale geliyor. Biz Sipahizade Yahya Efendi'nin torunları olarak bu kopukluğa dur demek istiyoruz" dedi.

GERÇEK İLETİŞİM
Ailenin büyükleri arasında yer alan Dinçer Atlı da günümüzde iletişim imkânlarının çoğalmasına rağmen, gerçek iletişim olan ailelerin birlikteliğinin yok olduğunu vurguladı. Gerçek iletişimin bir araya gelinerek yapılması gerektiğini değinen Dinçer Atlı, bundan sonra bu heyecanla Atlı ailelerini her yıl daha da genişleterek bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir asır sonra buluştular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN