SSK inşaatındaki çökme davasında 5 kişiye ceza

Giriş Tarihi: 12.11.2016
SSK inşaatındaki çökme davasında 5 kişiye ceza

Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet binasının inşaatında meydana gelen çökme sonucu işçilerden Zeki Akan’ın ölümü, 4 kişinin de yaralanmasıyla son bulan olayın davasında tutuksuz sanıklara para cezası verildi

Adana'da 1 kişinin öldüğü 4 kişinin de yaralandığı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü hizmet binası inşaatında meydana gelen çökmeyle ilgili dava sona erdi. Mahkeme, tutuksuz sanıkları "Taksirle ölüme yaralanmaya neden olma" suçundan hapis ve para ile cezalandırdı. 5 sanıktan 4'üne önce hapis cezası verildi sonra paraya çevrildi. 1 sanığa verilen 1 yıl 8 ay hapisle ilgili de, hükmün açıklamasının geri bırakılması kararlaştırıldı.

SGK İNŞAATINDA ÇÖKME
Olay, 3 Şubat 2014'te Döşeme Mahallesi'nde inşaatı devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü hizmet binasında meydana geldi. Beton dökme işlemi yapılan 5'inci katta aniden çökme yaşandı. Çökme sırasında kaçmaya çalışan işçilerden Zeki Akan (46) hayatını kaybederken, Mehmet Kızılaltun, Abdurrahman Bozkurt, Hacı Çalık ve Şahin Kızılaltun çeşitli yerlerinden yaralandı. Savcılık, tutuksuz işveren yetkilileri ve sorumlular hakkında dava açtı. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada yargılanan işveren Nihat Avcı, "Olayın sorumlusu Mehmet Ekşici'dir. Ben defalarca kalıpların düzgün olması için kendisini uyarmıştım. İş güvenliği firması ile de anlaşmam vardı. İşçilere eğitim vermeleri gerekiyordu. Kusurum yok" derken, inşaatı yapan taşeron firmanın sahibi Mehmet Ekşici de "Gereken her şey usulüne uygun yapılmıştır. Kusursuzum" diye kendini savundu. Diğer sanıklar da suçlamayı kabul etmediler.

KARAR ÇIKTI
Son duruşmaya şantiye şefi Sercan Sarıgül ve avukatlar katıldı. Sercan Sarıgül, olayda kusurunun olmadığını belirterek beraatini istedi. Mahkeme heyeti, Mehmet Ekşici, şantiye şefi Sercan Sarıgül ve inşaat mühendisi Salih Özdüzenciler'i önce 3'er yıl hapse mahkum etti. Duruşmadaki iyi halleri nedeniyle 2 yıl 6 aya indirilen sanıkların cezası, 18 bin 200'er lira para cezasına çevrildi. Müteahhit Nihat Avcı yı 15 bin 200 lira para cezasına mahkum edilirken, kontrol mühendisi Esma Salih'e verilen 1 yıl 8 ay hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSK inşaatındaki çökme davasında 5 kişiye ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN