Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balmumu heykellerle turizme kazandırılacak

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde 250 yıllık taş konak restore edildikten sonra Aşık Mahsuni Şerif ve Hayati Vasfi Taşyürek’in bal mumundan heykelleri sergilenerek kent turizmine kazandırılacak

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Balmumu heykellerle turizme kazandırılacak
Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde, 250 yıllık taş konak restore edildikten sonra, Aşık Mahsuni Şerif ve Hayati Vasfi Taşyürek'in bal mumundan heykeli yaptırılarak içerisinde sergilenecek. Pınarbaşı Mahallesi'nde 1750'de taş ustalarınca yapılan tarihi Memoağa Konağı, Afşin Kaymakamlığı ve Afşin Belediyesi iş birliğiyle müze ev olarak restore edilerek kültür turizmine kazandırılacak.

MAHSUNİ ŞERİF HEYKELİ
Restorasyon çalışmalarını inceleyen Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, konağın restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilçenin tarihinde önemli yer tutan unsurların sergileneceği bir müze olacağını söyledi. Budan, "Afşin tarihinde önemli yer tutan Aşık Mahsuni Şerif ve Hayati Vasfi Taşyürek'in mumdan heykelini yaptırarak sergilemek istiyoruz. Aynı zamanda yöremize ait aile hayatını ve ilçemizde ait eserlerin yerli ve yabancı turistlerimizle buluşturmak istiyoruz" dedi.
İlçede daha önce bir müze projelerinin olduğunu belirten Budan, "Belediye Başkanlığımız tarafından Memoağa Konağı'nın restorasyonu bize teklif edildi. Bu tarihi binada güçlerimizi birleştirerek ilçemize güzel bir eser kazandırmak için işe başladık. Geçmişi çok eskilere dayanan Memoağa Konağı'nı Afşin'imize bir müze ev olarak kazandırmak istiyoruz" diye konuştu.
Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven de konağın ilçenin tarihini yansıtan ender sivil mimari örneklerinden bir olduğunu söyledi. Konağın yıllardır koruma altında tutulmaya çalışılan bir eser olduğunu belirten Güven, "Tarihi binamızın öncelikle rölevesini çıkarttık ve restorasyon projesini yaptık. Finansman sıkıntımız vardı ve Afşin Kaymakamlığımızın DOĞAKA ile yapmış olduğu projeye ortak olduk" dedi.

KAYMAKAM VE BAŞKAN İNCELEME YAPTI
Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan ile Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, tarihi konaktaki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balmumu heykellerle turizme kazandırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN