Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana’da pamuk tarlaları artmalı

Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, bölge ve ülke ekonomisinin yeniden canlanması için çiftçinin yeni sezonda ‘beyaz altın’ pamuğu tercih etmesi gerektiğini vurguladı

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Adana’da pamuk tarlaları artmalı
Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye'nin önde gelen çiftçilerinden Mehmet Ali Bilici, Adana ekonomisinin eski canlılığına kavuşması için pamuk ekim alanlarının çoğalması gerektiğini belirtti. Adına filmler çekilen, festivaller düzenlenen pamuğun hak ettiği değeri bulması gerektiğini vurgulayan Bilici, "Tarım ülkesi Türkiye, dünyadan Çin ve Bangladeş'ten sonra 700 bin ton yani yaklaşık bir milyar dolar pamuk ithal eden ülke oldu" dedi.

ÇAĞRILARI YANIT BULDU
Geçen yıl bölge çiftçisine pamuk ekimi konusunda yaptığı çağrıların yanıt bulduğunu belirten Mehmet Ali Bilici, "Türkiye'nin, Çukurova'nın eski günlere, zenginliğine ulaşabilmesi için pamuk ekimi şart. Bölgemiz pamuk ekimi sayesinde çok önemli ticari hareketlilikler kazandı geçmişte. Pamuğun ekonomiye katkısı gerçekten çok büyük. Bir Adanalı olarak bölgemizde pamuk ekim alanlarının çoğalmasını istiyoruz. Çiftçimiz pamuk ekiminden vazgeçmemeli" diye konuştu. Pamuk ekimi konusunda hükümet politikalarının doğru işlediğinin altını çizen Bilici, "Hükümetimiz Pamuk Destekleme Primini yükseltti. İnşallah rakamı daha da yukarılara çıkarır. Türkiye dış ülkelerden 700 bin ton pamuk ithal ediyor. Bu da yaklaşık bir milyar dolar para ediyor. Bu cari açığı etkileyen bir rakam. Pamuk ithal eden üçüncü ülke konumuna geldik. Pamuk ithalatımızı dengelememiz hatta hiç ithal etmememiz lazım. Bunu Türk, bölge çiftçisi üretsin. Neden durduğumuz yerde döviz verelim?" dedi.

ÇİFTÇİ KAZANSIN, BÖLGE KAZANSIN
Adana'da 15-20 yıl öncesine kadar her alanda pamuk ekimi yapıldığına dikkat çeken Mehmet Ali Bilici, "Bölge çiftimiz son yıl yılda maliyetleri fazla bularak pamuk ekimini azalttı. Mısıra yöneldi" dedi. Geçen yıl bin 500 dönüm alana pamuk ekimi yaptığını belirten Bilici, "Bu alanı bu yıl yüzde yüz artırarak üç bin dönüme çıkarttık. Çukurovalı çiftçilerimiz pamuğa sahip çıksın. Pamuk ekimi yapsın, ekonomi canlansın, kapalı çırçır fabrikaları yeniden faaliyete geçsin, yüzlerce kişiye istihdam sağlasın. Çiftçi kazansın, bölge kazansın, ülkemiz kazansın" şeklinde konuştu.

Kızılay'dan Bilici'ye plaket
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türk Kızılayı Adana Şubesi tarafından kan bağışının yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen 'Bir Kan, Bir Fidan' kampanyasına destek veren Bilici Holding yöneticileri ve çalışanları adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici'ye teşekkür plaketi verildi. Düzenlenen etkinliğe Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, Türk Kızılayı Adana Şube yöneticileri ve personel katıldı. Mehmet Ali Bilici, Kızılay'a desteklerinin devam edeceğini söyledi. Konuşmaların ardından Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Bilici'ye teşekkür plaketi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana’da pamuk tarlaları artmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN