Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Mahmut Çelikcan Antalya’da ödülünü aldı

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Antalya’da düzenlenen YAPEX Fuarı’nda ödülünü ÇEKÜL Vakfı encümen üyesi ve Battal Gazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın elinden aldı

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Başkan Mahmut Çelikcan Antalya’da ödülünü aldı

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 'Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi' ile ikinci ödülünü Antalya'da aldı. Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmasının kazananları, ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı'ndaki törenle ödüllerini aldı. 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'na 47 belediye 83 proje ile katıldı. Yarışmaya katılan belediyelerin ödül aldığı koruma projeleri YAPEX Fuarı'ndaki yarışma sergisinde katılımcılarla paylaşıldı.

ÖDÜLÜ GÜRKAN VERDİ
Yüreğir Belediyesi'nin devam ettirdiği ''Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi'' ikinci kez ödüle layık görüldü. Daha önce ''En İyi Proje'' dalında ödül alan belediye bu sene de ''Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında ''Proje, Uygulama ve Süreklilik'' dalında ödüle layık görüldü. Başkan Mahmut Çelikcan ödülünü Antalya'da 24'üncüsü düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı'nda ÇEKÜL Vakfı Encümen Üyesi Battal Gazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın elinden aldı. Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi'nin çok yönlü olarak devam ettiğini, bölgede bulunan tüm tarihi yapıları özgün yapısına kavuşturarak topluma kazandırmayı hedeflediklerini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ''Kervansaray Restorasyonu ile Lokman Hekim Cami Rekonstrüksiyon çalışmaları devam ederken, Roma dönemine ait 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1970 yılına kadar kullanılan 2 su değirmeni restore edilip çevre düzenlemesi yapılarak eski özgün yapısına kavuşturulacak. Bunun yanı sıra arkeolojik kazılar devam etmektedir" dedi.

ÖNEMLİ BİR TURİZM ALANI
Misis'te çok değişik ve farklı dönemlere ait arkeolojik yapıların bulunduğunu belirten Başkan Çelikcan "Günümüzde gözlemlenebilen mozaikler, antik taş köprü, yer yer görülen surlar, su kemerleri, stadyum, su değirmenleri, tiyatro, hamam, şehrin kuzeyinde bulunan antik kaya mezarları, Geçitli yakasında yer alan ve büyük bölümü yıkılmış olan Havraniye Kervansarayı ve cami gibi yapılar kenti ayrıca önemli kılmaktadır'' diyerek devam eden projelerin tamamlanmasıyla birlikte bölgenin önemli bir turizm alanı olacağının altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Mahmut Çelikcan Antalya’da ödülünü aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN