Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kumarcılara 23 ayda 175 baskın

Adana polisi, kimi zaman duvarları ve kapıları balyozlarla kırdı, kimi zaman itfaiye merdiveniyle binaya girerek tombala oynayanlara darbe üstüne darbe indirdi. Ama onlar bir türlü uslanmadı

Giriş Tarihi: 24.11.2016
Kumarcılara 23 ayda 175 baskın
Adana polisi kent merkezinde kumar oynayanlara karşı başlattığı amansız mücadelede bıkmadan yılmadan savaşıyor. Kentte Güven Partisi İl Başkanlığı tabelası bulunan binada kumar oynatıldığı ihbarlarını değerlendiren polis buraya defalarca baskın yaptı. Her defasında onlarca kişiyi suçüstü yakalayan polis, Kabahatler Kanunu'na göre para cezası kesti. Kumar oynatanlar hakkında ise adli işlem yaptı. Ancak yasaların ve uygulanan cezaların yetersiz kalması işlenen suçun tekrarına neden oldu.

HER GECE OPERASYON
Çakmak Caddesi'nde bir iş merkezinin en üst katı ile eski adliye binasının arkasındaki bir binada kumar oynandığı ihbarlarını değerlendiren Adana Emniyet Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, bu yerlere hemen her gece operasyon yapmaya başladı. Yasal boşlukları iyi değerlendiren kumarhane sahipleri binaya önce Güven Partisi İl Başkanlığı tabelası astılar. Polis siyasi parti binasının kapısına mühür vuramadı ama operasyonlarına da ara vermedi.

BALYOZLARLA KIRILDI
Polisler 2 günde bir operasyona başlayınca kumarhane sahipleri kendilerini gizlemek amacıyla tabelayı Milliyetçi İrade Yükseliş Partisi İl Başkanlığı olarak değiştirdi. Polisin elinden kurtulamayan kumarcılar binanın girişini zora sokmak için demir kapı yaptı, tüneller açarak polis baskınından kurtulmak istedi. Ancak bu konuda geri adım atmayan Adana polisi, koçbaşı ile kapıları, balyozla duvarları kırdı. İtfaiye merdivenlerini kullanarak binaya tepeden girmeyi başardı.

POLİSİ KANDIRAMADILAR
Arka arkaya yapılan operasyonlar kumarcıları püskürttü. Bir süre sessiz kalan ve kendilerini unutturmaya çalışan kumarbazlar, Çukurova Eğlence Kültür ve Konaklama İş Sendikası (ÇEK-İŞ) diye bir sendika kurarak yeniden tombala çektirmeye başladı. Bunu haber alan polis yeni baskın yaparak kumarı engelledi. Kumarhane sahipleri, sendika binasının tabelasını değiştirip Geleceğin Türkiye Partisi Adana İl Başkanlığı olarak astı. Ne yaptıysalar polisi kandıramadılar.

YASA BOŞLUKLARI
Adana polisi yaklaşık 23 aydır kumar oynayanlara yönelik 175 operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlarda yaklaşık 3 bin kişiye Kabahatler Kanunu'na göre kişi başı 2015 yılında 208'er TL, 2016 yılında ise 219'ar TL para cezası kesti. 400 kişiye de kumar oynatmaktan adli işlem yapıldı. Binalara yapılan operasyonlarda gizli bölmeler bulundu, kumar aletlerinin ise baskınlar sırasında pis su borularından kanalizasyona atıldığı anlaşıldı. Siyasi Parti tabelası astıkları binada kumar oynatanlar, yasal boşluklardan yararlanıp polisin binayı mühürlemesini engellemek istiyorlardı. Ancak Adana polisi, kumarcıların bu oyunun tersine çevirdi, binada siyasi parti faaliyetleri dışında kullandığını tespit ederek binayı mühürlüyordu. Yasal boşlukları değerlendiren kumarhane sahipleri yeniden faaliyete geçiyordu. Polis, bu duruma netlik kazandırmak için Adana Valisi'nin onayı ile hareket etmeye başladı ve sonuca gitti.

MÜHRÜ BİLE KIRDILAR
Tombalacılar, siyasi parti, dernek, sendika, kooperatiften umduklarını bulamayınca binaya bu kez de Antalya merkezli Mert Holding'in tabelasını astı. Binaya yine baskın düzenleyen polis, burayı 90 gün süreyle kapattı. Tombala oynatanlar polis mührünü kırıp, tabelayı da, 'SS. Şans Oyunları Destek Hizmet Kooperatifi Seyhan Şubesi diye değiştirip kumar oynamaya devam etti. Kumarcıların tüm hamlelerini bozan polis, yine para cezası uyguladı ve kapıyı mühürledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumarcılara 23 ayda 175 baskın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN