Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasta öğrencilerin ‘eğitim meleği

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Hasta öğrencilerin ‘eğitim meleği

GAÜN Onkoloji Hastanesi İlkokulunda gönüllü görev yapan Nesibe öğretmen, hasta öğrencileri stresten uzaklaştırmak, yüzlerini güldürebilmek için bazen hemşire bazen de oyun arkadaşı oluyor

Kimi lösemi, kimi talasemi, kimi de hemofili hastası çocuklar için gönüllü öğretmenlik yapan Nesibe Gerek, hastane bünyesindeki ilkokulda hasta öğrencilere umut ışığı oluyor. Türkiye'deki 47 hastane okulundan biri olan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Onkoloji Hastanesi İlkokulunda görev yapan Nesibe öğretmen, hasta öğrencileri stresten uzaklaştırmak, yüzlerini güldürebilmek için bazen hemşirelik bazen de oyun arkadaşlığı yapıyor.

HEMŞİRE VE ARKADAŞ
Sabahları, kollarında serumları, yüzlerinde maskeleriyle ürkek adımlarla kapıdan adımlarını atan minik öğrencilerini güler yüzüyle karşılayan Nesibe öğretmen, onlarla adeta anneleri gibi ilgileniyor, zaman zaman da çocukların narin ellerindeki serum hortumlarını düzelterek bir nevi hemşirelik görevi üstleniyor. Mesleğini 'hemşirelik' ve 'oyun arkadaşlığı' ile zenginleştiren genç öğretmen, gönüllü geldiği hastanedeki sınıfta görev yapmanın mutluluk ve gururunu yaşıyor.

6 YILDIR ÇALIŞIYOR
Yaklaşık 6 yıldır hasta çocuklara eğitim veren Gerek, hastane okulundaki görevine isteğiyle başvurduğunu, ilk birkaç gün deneme amaçlı geldikten sonra 'bu iş tam bana göre' diyerek burada öğretmenliğe başladığını anlattı. Mesleğini severek sürdürdüğünü ifade eden Gerek, "Birkaç gün burada çocuklarla zaman geçirdim. Geldim ve çok mutlu oldum. Diğer okula gitmek istemedim. 6 yıldır burada çalışıyorum. Çok mutluyum. Hayata bakış açımı değiştirdi onkoloji hastanesi" dedi.

TEDAVİ ARASI EĞİTİM
Lösemi, talasemi ve hemofili hastası çocukların, sabahları doktor kontrolünün ardından sağlık durumları elveriyorsa derse geldiğini anlatan Gerek, 3-18 yaşlarındaki öğrencilerinin günlük programlarını tamamen onların durumlarına göre ayarladığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasta öğrencilerin ‘eğitim meleği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN