Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide ağırlık merkezi olmalıyız

Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, “Jurong Adası gibi Ceyhan-Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi de ileri teknoloji ve teşviklerle milyar dolarlar ihraç edebilir” dedi

Giriş Tarihi: 23.1.2017
Sanayide ağırlık merkezi olmalıyız

Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD) Adana Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde hazırladığı 'İmalat Sanayinde Küresel Eğilimler ve Adana: Analiz ve Öneriler' konulu konferans büyük ilgi gördü. Adana'nın yeniden sanayi merkezi olması için önerileri içeren raporda, ileri teknoloji, hükümet teşvikleri ve doğru yatırımların önemine vurgu yapıldı. İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yülek, Bilge Turhan Tezcan, İsrafil Boyacı ve Aytaç Bildik'in katkılarıyla hazırlanan rapor Adana sanayisinin yol haritasını çizdi. Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, 2008 küresel krizinin hizmet sektörüne ağırlık veren ekonomilere imalat sanayinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

AĞIRLIK MERKEZİ OLMALIYIZ
Sanayide sadece üretimin yetmediğini belirten Sakarya, "Yüksek katma değerli ürün üretmek, yüksek teknoloji ile üretmek ve inovasyon yapmak şart" dedi. Sakarya, "Adana'nın, Çukurova'nın tekrar sanayide ağırlık merkezi olabilmesi için bahsettiğimiz konular çok önemlidir. Gelişmiş sanayi kültürü, alt yapısı ve ulaşım olanaklarıyla Adana, son yıllarda ön plana çıkarılan, neredeyse bütün büyük bölgelerin hepsinden daha avantajlıdır. Çok daha fazla imkana sahiptir. Yeniden ülkenin ağırlık merkezi olabilmemiz için bunları ortaya koymalı, daha iyi anlatmalıyız" dedi. "Adana'nın sanayi konusunda doğru şekilde desteklenmesi hükümet politikaları açısından önemlidir" diye konuşan Başkan Sakarya, "Kentimiz ülke açısından çok önemli bir bölgeye ev sahipliği yapmakta. Ceyhan-Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi'ni hepiniz biliyorsunuz. Çok önemli bir yer. Bizler bu önemin farkında olarak kentimizin ileri gelenleriyle, sanayicilerimizle beraber bu bölgenin bir an önce faaliyete geçmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

ENERJİ İHTİSAS BÖLGESİ
Ceyhan-Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi'ne model olarak verilmiş Singapur'daki Jurong Adası örneğini dile getiren Sakarya, "Jurong Adası, Yumurtalık'taki enerji ihtisas bölgesinin iki katı. 60 milyar doları aşkın ihracat yapan bir bölge. Ama içinde neler olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Yani bizim bu bölgemizde ısrarla üzerinde durmamız gereken şey, ileri teknoloji ürünlerin üretildiği bir bölge haline getirilmesi, bu konuda bu bölgeye teşvikler alınması ve bu bölgenin bu şekilde yeniden planlanmasını biz Çukurova GİAD olarak çok önemli buluyoruz" dedi.

SANAYİ ZENGİN İNSANIN İŞİ
"Sanayinin fakir insanların, fakir ülkelerin işi değil" diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Murat Yülek, "Dünya ihracatı sanayiden kurulu. Kimya, makine, otomobil imalat sanayinin göbeğindeki üç sektör. Japonya'yı Japonya, Almanya'yı Almanya ABD'yi ABD yapan sektör sanayidir. Adana çok kısmetli bir yer. Denizi var, ovası var, ciddi avantajları var. Adana ilk sanayileşen bölgelerden biri. Bugüne baktığımızda daha sonradan gelen illerin Adana'yı geçtiğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide ağırlık merkezi olmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN