Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cam kemik hastası Seher evde okuyor

Adana’da doğuştan cam kemik hastası Seher Dalokay okula gidemeyince küçük kızın odası sınıfa dönüştürüldü. Gönüllü bir öğretmen haftanın 3 günü eve gelip ders veriyor

Giriş Tarihi: 18.3.2017
Cam kemik hastası Seher evde okuyor
Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde oturan ve iki çocuğunun cam kemik hastası olması yüzünden çalışamayan Mehmet Dalokay'ın 11 yaşındaki kızı Seher, sürekli bir yerlerinin kırılması yüzünden okula gidemiyordu. Ev ziyaretleri yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, küçük kızın durumunu öğrenince hemen devreye girdi ve Seher'in odasının sınıfa dönüştürülmesi talimatını verdi. Gönüllü bir öğretmen de ayarlanınca Seher çok istediği okuluna kavuşmuş oldu. Esra-Mehmet Dalokay çifti, "Allah razı olsun başkandan" dedi.

TEDAVİ YAPILAMADI
Ulubatlı Hasan Mahallesi 3059 Sokak 13 No'lu evde oturan Dalokay çiftinin iki çocuğu dünyaya geldi. 11 yaşında olan Seher ile 2,5 yaşında olan Muhammet Can, cam kemik hastası olarak doğdu. Bugüne kadar gitmedikleri hastane, çalmadıkları doktor kapısı bırakmayan Esra-Mehmet çifti, bir türlü çocuklarının hastalığına derman olacak tedaviyi bulamadı. En küçük bir ters harekette vücutlarındaki kemikleri kırılan çocuklar sürekli alçılarla yaşamaya başladı. 11 yaşına gelen Seher okula gitmeyi çok istiyordu ancak hastalığı yüzünden evden dışarı çıkamıyordu. 16 Nisan'da yapılacak referandum nedeniyle eşi Mehtap Çelikcan ile birlikte evleri dolaşan Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, küçük Seher'in durumunu öğrenince çok üzüldü. Başkan Çelikcan'ın talimatı ile küçük kızın odasına sıra, masa, yazı tahtası kondu, Atatürk portresi, hece tabloları ve Türk bayrakları asıldı. Tam bir ilkokul sınıfı havası verilen odada küçük Seher, Güney Sanayi Çalışanları İlkokulu'ndan gelen gönüllü öğretmen Fatma Kara gözetiminde eğitim almaya başladı. Öğretmeninin verdiği ödevleri başarı ile yapan Seher, kısa sürede okuma yazmayı söktü.

MADDİ MANEVİ YARDIM
Ailenin iki çocuğunun da cam kemik hastası olması nedeniyle aylık gıda yardımı da yapacaklarını söyleyen Başkan Mahmut Çelikcan, "Küçük kızımızın okuma azmine duyarsız kalamazdık. Babası çocuklarının hastalığı yüzünden çalışamıyor. Belediye olarak bu ailenin maddi manevi her türlü yanında olacağız" dedi. Bu arada çocukların hastaneye gitmeleri gerektiğinde belediye ekiplerinin bunu yerine getireceğini de söyleyen Başkan Çelikcan, "Bu hastalığa yakalananların çok özel bakılması gerekiyor. Bunu sağlamak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız" dedi.

EŞİ İLE BİRLİKTE GİTTİ
Başkan Mahmut Çelikcan'a teşekkür eden Seher Dalokay, "Hastalığım nedeniyle okula gidemiyordum. Odamı sınıf gibi yaptılar. Öğretmenim geliyor. Çok mutluyum" dedi. Seher'in annesi Esra ile babası Mehmet Dalokay, Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın eşiyle birlikte evlerini ziyaret etmelerinin kendilerini çok şaşırttığını ve memnun ettiğini belirterek, "Mahmut başkanımızın eşi ile evimize gelmesi bizi çok gururlandırdı. Destek veren herkesten Allah razı olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cam kemik hastası Seher evde okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN