Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fiyat artışının nedeni olumsuz hava şartları

Adana Hal Hakem Heyeti, sebze ve meyve fiyatındaki artışın sebebinin toptancı halindeki komisyoncular olmadığını açıkladı. Fiyat artışlarının nedeni, olumsuz geçen hava şartları

Giriş Tarihi: 19.3.2017
Fiyat artışının nedeni olumsuz hava şartları
Pazardaki meyve sebzenin fiyatındaki artışın sorumlusunun toptancı halindeki komisyoncu değil olumsuz hava koşullarına bağlı ürün azlığı olduğu açıklandı. Adana Hal Hakem Heyeti Başkanvekili Cahit İncefikir, meyve-sebzede aracılık faaliyetini yürüten komisyoncuların ortaya çıkan fiyat artışlarının sorumlusu olarak gösterilmesinin doğru olmadığını söyledi.

KENDİLERİNİ SAVUNDULAR
Toptancı hal kompleksindeki komisyoncularla yapılan görüşmede, fiyat artışlarının sebebinin kesinlikle kendileri olmadığını söylediklerini anlatan İncefikir, "Komisyoncular, teslim alınan malların satış bedelinden kanuni kesintiler dışında başka bir kesinti yapılamadığını, satış bedeli üzerinden alacakları komisyon oranının kanunen yüzde sekiz olduğuna dikkat çekiyorlar" dedi.

SUÇLU BULUNDU
Hava şartlarının meyve sebze fiyatlarını etkilediğini belirten İncefikir "Özellikle kış aylarında ortaya çıkan sebze ve meyve fiyatlarındaki fahiş artışlar mevsimsel olmakta, olumsuz hava koşulları ve don olayları ürün fiyatlarını artırmaktadır. Birçok ürünü don vurmasından sonra sebze ve meyve üretimi düşmüş olup bu nedenle fiyatlar artmıştır" diye konuştu.

KÜNYE UYGULAMASI
Ürünlerin bir an önce künye uygulamasına geçmesi gerektiğini vurgulayan İncefikir, "Üreticiden tüketiciye kadar aşamaların takibinin yapılması ile ilgili başta belediyeler olmak üzere tüm ortak paydaşları göreve davet ediyoruz. Ürün fiyatlarının üretim yerindeki fiyatı ile nihai tüketicinin satın aldığı ürünlerin daha sıkı denetlenmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiyat artışının nedeni olumsuz hava şartları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN