Diş sağlığı hizmeti evlerde veriliyor

Engelliler ve dişçi koltuğundan korkanlar artık ağız ve diş sağlığına genel anestezi sayesinde kolayca kavuşuyor. Hastaneye gidemeyecek durumda olan hasta ve yaşlılara da evde sağlık hizmeti veriliyor

Giriş Tarihi: 20.3.2017
Diş sağlığı hizmeti evlerde veriliyor
Sadece çocukların değil, büyüklerin de en büyük korkuları arasında yer alan dişçi koltuğu artık tarih oluyor. Fatma Kemal Timuçin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi (ADSH) bünyesinde Nisan 2016'da hizmete giren ameliyathanede, engelliler başta olmak üzere korkularından dolayı yıllarca dişçi koltuğuna oturamayanlar genel anestezi altında sağlığına kavuşuyor. Ameliyathane daha birinci yılını doldurmadan 300'den fazla kişinin rahatça gülmesini sağladı.

ŞİFA DAĞITIYOR
Adana'da 2015 yılında hizmete giren Fatma Kemal Timuçin ADSH, çevre illere de hizmet vermeye devam ediyor. Ameliyathanesiyle engelli bireyler ve dişçi fobisi olanların imdadına yetişen merkez, verdiği evde bakım hizmetiyle de yine engelli, yatalak hasta ve yaşlıların da sağlık sorunlarını çözüme kavuşturuyor. Her ay 40 yeni hastaya evde bakım hizmeti veren hastane, kısa sürede yüzlerce kişiye şifa götürdü.

İNSANLARIN HABERİ YOK
Kurulduğu günden bu yana 300'den fazla hastayı ameliyatla sağlığına kavuşturduklarını anlatan Medeni, "Özellikle engelliler, yıllarca tedavi olamadıkları için dişlerini kaybetmişler. Bu hizmetimiz sayesinde sağlıklarına kavuşuyorlar. Aslında bu hizmetimizden birçok kişinin haberi yok. Daha fazla insanın bu hizmetten faydalanması için sosyal medya üzerinden tanıtımlar yapıyoruz. Bilgilendirme amaçlı fotoğraf ve videolar yayınlıyoruz" diye konuştu.

DİŞ SAĞLIĞI ÖNEMLİ
Hastaneye gelemeyecek durumdaki yaşlı ve hastalara da evde bakım hizmeti verdiklerini ifade eden Dt. Medeni, şöyle konuştu: Diş sağlığı genel beden sağlığını da etkiliyor. Yaşlılarda beslenmeye bağlı sorunlar oluşabilir. Engelli bireylerde ise çürüklerden kaynaklı çok farklı bir durum var. İlla olacak diye söylemiyoruz ama genel sağlığımızı etkileyecek problemlere neden olabilir. Dolayısıyla sağlığımız ağızda başlıyor, ona iyi bakmak gerekiyor.

YOĞUN TALEP VAR
Adana'da kendi ameliyathanesine sahip tek kurum olduklarını açıklayan Fatma Kemal Timuçin ADSH Başhekimi Dt. Nilay Fevziye Medeni, "2 ameliyathane ve 6 yataklı servisimizle hizmet veriyoruz. İlk etapta hasta ağırlığımız engellilerdi. Şu anda dişçi koltuğuna oturamayan, fobisi olan hastalar da rağbet gösteriyor. Adana dışında Mersin, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Batman'dan gelen hastalarımız oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş sağlığı hizmeti evlerde veriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN