Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anızdan yakıt ve organik gübre üretti

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde fen bilgisi öğretmeni Abdullah Tabur ve öğrencileri, buğday, mısır gibi tarım ürünlerinin sapından günlük hayatta kullanılabilecek gaz ve organik gübre üretti

Giriş Tarihi: 21.3.2017
Anızdan yakıt ve organik gübre üretti
Çukurova'da yaşayanları uzun yıllardan beri rahatsız eden ve yoğun çevre kirliliğine yol açan anız yangınlarına son verecek bir gelişme Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşandı. Kadirli'de görev yapan fen bilgisi öğretmeni Abdullah Tabur, 6 kişilik ekibiyle 1,5 yıldır buğday ve mısır anızlarını toplayarak yaptığı çalışma sonucu bitki saplarından gaz ve organik gübre elde etmeyi başardı.

HER YERDE KULLANILIR
Bu buluş sayesinde anız yangınlarının biteceğini söyleyen Tabur, "Bu çalışmamızdaki amaç mısır, buğday, fasulye ve mercimek saplarını tarım sonucu oluşan atıkları gübreye ve gaza dönüştürmektir. Yaptığımız çalışmada mısır sapını ve buğday sapını kullandık ve arkelerin beslenmesi sonucunda gaz çıkışı gözlenmektedir. Bu oluşan gazı farklı yerlerde kullanabiliriz" dedi.

KALİTELİ BİR GÜBRE
Anız yangınlarının çevreye çok büyük zarar verdiğine dikkat çeken öğretmen Tabur, "Bu zararı önlemek için 1.5 yıl önce çevreye duyarlı öğrencilerle çalışmaya başladık. Çalışma sonucunda mısır ve buğday sapını oksijensiz ortamda arkelerle fermente ettik. Mikroskobik canlı organik atıklarla beslendi. Bu esnada metan gazı oluştu. Bu gaz yanıcı gazdır, her alanda kullanılabilir. Bu gaz çıkışı 50 gün içinde tamamlandı. Altta kalan kısımda kaliteli bir gübre oluştu" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER ANLATTI
Araştırma ekibi öğrencilerinden Hatice Oğlakkaya, "Tarlalarda kalan buğday, mısır sapları yakılırsa yararlı bakteriler yok olur ve toprak verimsiz hale gelir" dedi. Dila Balcılar, "Biyogaz kokusuzdur, yanabilir. Elektrik üretilebilir. Evlerde gaz olarak yakılabilir. Isınmada kullanılabilir. Doğalgaz tesislerine verilerek ülke ekonomisine katkı sağlanır. Çevreye zarar vermez" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anızdan yakıt ve organik gübre üretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN