Sanat öğrenerek hızla iyileşiyorlar

Giriş Tarihi: 4.5.2017
Sanat öğrenerek hızla iyileşiyorlar

Adana’da çeşitli psikiyatrik rahatsızlıkları olan hastalar, ergoterapi yöntemiyle sağlıklarına kavuşuyor. Kimisi resim yaparak kimisi el işi ürünleriyle iyileşiyor

Eski çağlardan bu yana müzik hastalık tedavisinde bir araç olarak kullanılırken günümüzde de sanat, özellikle psikiyatrik rahatsızlıkları bulunan insanların tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi ile Çukurova ve Sarıçam Toplum Ruh Sağlığı Merkezi de ergoterapi yöntemiyle hastalarına yeni bir yaşam tarzı sunmayı başardı. Yaptıkları resimlerle, el işi ürünleriyle hayata tutunan hastalar, kendilerini daha sağlıklı hissettiklerini ve ilaçlarını azalttıklarını söyledi. Ergoterapi yöntemiyle tedavi edilen ruh sağlığı hastalarının ürettiği ürünler düzenlenen sergiyle satışa sunuldu. Sanat dalları ve elişi faaliyetleriyle hem tedavi olan hem de kendilerindeki sanat ruhunu ortaya çıkaran hastaların yaptığı resim, seramik, ahşap, örgü ve hediyelik eşyalar büyük ilgi gördü. Psikiyatrik tedavi sürecinde ergoterapi yönteminin çok önemli olduğunu belirten Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sinan Özler, "El işi, resim, seramik, taş gibi uğraşı faaliyetleri tedavi ve rahabilitasyon süreçlerinde olumlu katkılarda bulunuyor" dedi. Bipolar duygu durum bozukluğu hastalığı nedeniyle uzun yıllar büyük zorluklar yaşadığını anlatan emekli kimya öğretmeni Mehmet Sapmaz (67), ergoterapi yöntemiyle büyük ilerlemeler kaydettiğini anlattı. Resim sanatıyla kendini bulduğunu vurgulayan Sapmaz, "Resim sayesinde benim stresim, sıkıntım büyük ölçüde azaldı. Merkeze ilk geldiğimde kare dikdörtgen çizebiliyordum şimdi tablo çizebiliyorum, porte yapabiliyorum. Resimle ilgilendiğimde kendimi daha iyi hissediyorum, ilaçlarımı da büyük ölçüde azalttım" diye konuştu.

"ŞİMDİ ÇOK İYİYİM"
Bu yaşına kadar hiçbir sanat dalıyla uğraşmadığını açıklayan 55 yaşındaki Mevhibe Bayram, "Şimdi ise kara kalem ve yağlı boya çalışmaları yapıyorum. Sanat çalışmaları hastalığıma çok iyi geldi. Sıkıntıları atlattığımı, iyileştiğimi düşünüyorum" derken, 2 çocuk annesi Nurdan Bektaş (42) ise şöyle konuştu; "Eskiden hiçbir yere gidemiyordum, kimseyle konuşamıyordum. Şimdi uyku düzenim çok güzel, istediğim yere gidebiliyorum. Hocalarımız, hemşirelerimiz ve arkadaşlarımızla aile gibiyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat öğrenerek hızla iyileşiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN