Göktaşı gözlemevi gökyüzünü izliyor

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Göktaşı gözlemevi gökyüzünü izliyor

Çağ Üniversitesi’nde Meteor Gözlemevi kurulduğunu söyleyen Mütevelli Heyet Başkanı Lütfi Bayboğan, “Dünya üniversiteleri ile boy ölçüşecek düzeydeyiz” dedi

Çağ Üniversitesi'nde yer alan Uzay Gözlem, Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne Meteor (Göktaşı) Gözlemevi kuruldu. İstasyonda bulunan gözlem kameraları her gece gökyüzünde dört farklı yönü inceleyerek Mersin ili ve çevresindeki 120 bin kilometre karelik alandan geçen parlak gökcisimlerini kayıt altına alacak. Çağ Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Lütfi Bayboğan, "Türkiye'de bir ilke imza atmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu tür çalışmalarımız sürecek" dedi.

SADECE ÇAĞ'DA
Türkiye'de ilk kez gerçekleşen ve TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı tarafından desteklenen yaklaşık 500 bin lira bütçeli "Türkiye Meteor Takip Sistemleri ve Ağı'nın Kurulumu: Ulusal Çarpma Kraterleri ve Meteoritleri Veritabanı'nın Oluşturulması (MFAG/113F035)" adlı proje kapsamında, vakıf üniversiteleri arasında ve bölgede sadece Çağ Üniversitesi'nde yer alan ve Türkiye'de belirli bölgelere eşzamanlı gökyüzü gözlemi yapacak olan gözlem istasyonları kuruldu. Projenin ortakları arasında tek vakıf üniversitesi olan Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi dışında, Ege Üniversitesi İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversite), Anadolu Üniversitesi, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi, Gaziantep Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi, NASA-AMES Araştırma Merkezi, SETI Enstitüsü Carl Sagan Merkezi de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göktaşı gözlemevi gökyüzünü izliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN