Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Lütfü Savaş borçlanmayı seviyor

800 milyon TL borcu bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, faiz oranı belli olmayan bir borçlanma için meclisten yetki aldı

Giriş Tarihi: 15.5.2017
Başkan Lütfü Savaş borçlanmayı seviyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 yılı Mayıs ayı olağan toplantısında tartışmalı bir karara imza attı. Geçen ay görüşülen ve oyçokluğu ile reddedilen HATSU Genel Müdürlüğü'nün Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan 5 milyon avrosu hibe 27 milyon avroluk kredi talebi bir kez daha meclis gündeminde getirildi. Oylama 34-34 berabere sonuçlanınca Başkan Savaş'ın oyu 2 oy sayıldı ve borçlanma yetkisi verildi.

FAİZ ORANI BELLİ DEĞİL
Dörtyol'da 260, Samandağ'da 200 kilometrelik içme suyu şebekesinin yenilenmesi ve Arsuz'daki 240 kilometrelik kanalizasyon şebekesinin inşası projeleri için istenen borçlanma teklifini kredinin faiz oranları hakkında bilgi verilmemesinden dolayı reddettiklerini anımsatan Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, "Çekincelerimiz var. Yıllık faiz oranını ne kadar uygulayacak bu banka, bu kredinin bize maliyeti ne olacak?" dedi. Alınacak krediye ilişkin tüm detayların görüşülmesi gerektiğini, vurgulayan Şanverdi, "Bunun yanında İlbank ve İller Bankası'ndan TL ile borçlanma yapamaz mıyız? Bu 27 Milyon TL'nin bize maliyeti ne olacak? Bununla ilgili çekincelerimiz var. Bize bilgi verirseniz, komisyona gönderilirse, arkadaşlarımız da incelerse daha iyi bir netice alabiliriz diye düşünüyoruz" diye konuştu.

"PROJELER İNCELENDİ"
İlçelerin hizmet beklediğini belirten Başkan Savaş ise, "Kalkınma Bakanlığı projelerimizi inceleyecek, borçlanabilirsiniz diyecek. Hazine Müsteşarlığı da aynı şekilde inceleyecek. İki ilçemizin içme suyu şebekesi, bir tanesi kanalizasyon olması lazım. Bütün bu projelerimiz iller bankası onayından geçmiştir. Avrupa Bankası da Kalkınma Bankası da bu projelerimizi incelemiştir. Ve bizi uygun bulmuştur. Bu süreç biz daha başlatıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Lütfü Savaş borçlanmayı seviyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN