Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayat veren kalp masajı

Adana’da kalp krizi geçiren emekli başsavcı Süleyman Kılınç, bir vatandaşın zamanında yaptığı kalp masajı ve kaldırıldığı Özel Adana Hastanesi’nde doktorların müdahalesiyle hayata döndü

Giriş Tarihi: 16.5.2017
Hayat veren kalp masajı
Adana'da kalp krizi geçiren 66 yaşındaki eski Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Kılınç, Caner Kaya (47) adlı vatandaşın yaptığı kalp masajıyla hayata tutundu. Kaya'nın yaptığı kalp masajının ardından Özel Adana Hastanesi'ne kaldırılan ve bilinci kapalı olan Kılınç'a burada da kalp masajı yapıldı. Kalbi yeniden çalışan ve 3 damarına stent takılan Kılınç, hayatını kurtaran Kaya ile Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Tasal'a teşekkür etti. İşyerinde otururken duyduğu düşme sesi üzerine dışarı çıktığında Süleyman Kılınç'ı yerde hareketsiz bir halde gördüğünü anlatan Kaya, "Kalp krizi geçirdiğini düşünerek kalp masajı yapmaya başladım. Arkadaşlar da 112'ye haber verdi. Yaklaşık 7-8 dakika masaj yaptım. 7'nci dakikada müdahaleme tepki vererek nefes almaya başladı. Sonra ambulans geldi. Yaşadığını öğrendiğimde çok mutlu oldum. Kalp masajını genel kültürden dolayı biliyorum" dedi.

300 BİN KALP KRİZİ
Olay anını ve öncesini hatırlamadığını anlatan Süleyman Kılınç ise "Bir gün sonra gözümü hastanede açtım. Caner Kaya ve doktorlarıma çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Yılda 300 bin kişinin kalp krizi geçirdiğini, yüzde 25'inin ise hastaneye ulaşamadan yaşamını yitirdiğini açıklayan Doç Dr. Tasal da, ölümlerin önemli bölümünün sebebinin halk arasında kalp durması olarak bilinen ölümcül ritim bozukluğu olduğunu söyledi.

İLK 3 DAKİKA ÖNEMLİ
Zamanında yapılacak uygun müdahale (kalp masajı) ile kalp krizi sonucu kalbi duran ve nefesi kesilenlerin yüzde 50-60'ının hayata döndüğünü bildiren Tasal, "Kalp krizinde ilk 3 dakika çok önemlidir. 3 dakikadan sonra beyinde hasar meydana gelir. 6'ıncı dakikadan sonra ise beyinde geri dönüşümü olmayan hasar meydana gelir. Her 1 dakikalık gecikme ile ölüm riski yüzde 10 artmaktadır. Bunun için kalp krizi geçiren ve kalbi duran birine zaman geçirilmeden uygun bir şekilde kalp masajı yapılmalıdır" diye konuştu. Kalp masajıyla hastaların önemli bir kısmının hayata tutunduğunu vurgulayan Doç. Dr. Abdurrahman Tasal şöyle konuştu: "Sağlık ekipleri gelene kadar suni teneffüs ve kalp masajı yapılmalı. Göğsün orta kısmına yaklaşık 5 santim çökecek şekilde dakikada 100 kez kalp masajı yapmak gerekiyor. Hastamız getirildiğinde yüzü morarmış bilinci kapalıydı. 15-20 dakika kalp masajı yaptık. Caner Bey'in yerinde müdahalesi sayesinde hastamızın beyninde herhangi bir tahribat oluşmadı. Sağlık durumu çok iyi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat veren kalp masajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN