Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 aylık bebeğe stent

7 aylık dünyaya gelen ve nefes borusundaki darlık nedeniyle yaşaması mucize olarak görülen Yusuf Selim bebek, ender yapılan bir operasyonda sağlığına kavuştu

7 aylık bebeğe stent
Nefes borusundaki darlık nedeniyle cihaz yardımı olmadan yaşamasına mucize gözüyle bakılan Yusuf Selim Kök, Gaziantep'te dünyada ender yapılan bir operasyonla nefes borusuna takılan stentle hayata bağlandı. 28 haftalık ve bin 400 gram olarak dünyaya gelen Yusuf Selim bebek, operasyonun ardından doğal yollarla nefes almaya başladı. Hasan- Songül Kök çifti, "Doktorlar bebeğimizi kurtarıp bizi mutlu ettiler, Allah da onları mutlu etsin" dedi.

SOLUNUM YETMEZLİĞİ
Batmanlı Hasan ve Songül Kök çiftinin ilk çocukları olarak 2 ay önce dünyaya gelen Yusuf Selim, doğumdan sonra nefes alamadığı için solunum cihazına bağlandı. Çocuğun tıp dilinde trakea maleji ve trakea stenoz denilen hava yollarının yeterince açık olmamasından kaynaklanın solunum yetmezliği yaşadığı ortaya çıktı. Yapılan tedavilerin ardından bir üst sağlık kuruluşuna sevk edilen minik bebek Medikal Park Gaziantep Hastanesi'ne getirildi. Burada Göğüs Hastalıkları Cerrahı Prof. Dr. Levent Elbeyli tarafından yapılan endoskopik incelemenin ardından bebeğe nefes alabilmesi için tüp takıldı. Bebeğin erken doğum nedeniyle çok zayıf olması nedeniyle riskleri ve zorluğu olan bir işlem gerçekleştirdiklerini söyleyen Elbeyli, "Bebek gün ve kilo olarak yetersizdi. Trakea dediğimiz ana nefes yoluna bir tüp takarak cihaz yardımı olmadan nefes almasını sağladık. Bildiğim kadarıyla bu ölçülerde bir bebeğe ilk kez yapılan işlem oldu. Dünyada da oldukça nadir bir işlem. Yaptığımız işlemle kendiliğinden açılabilen metalik bir stent yerleştirdik. İlk kez bu kadar küçük bir hastada kullandık" diye konuştu. Bebeğin sağlık görevlisi olan babası Hasan Kök, "Bebeğimiz ilk doğduğunda erken doğum nedeniyle sorunluydu. Tedavinin yetmemesi üzerine bizi buraya sevk ettiler. Doktorlarımız sorunu tespit edip stent taktılar. Bebeğimizi kurtarıp bizi mutlu ettiler. Allah da onları mutlu etsin" dereken anne Songül Kök ise, hamileliğinin zorlu bir süreç olarak geçtiğini, erken doğumdan sonra da yaşadıkları zorluklardan sonra Gaziantep'teki tedaviyle bebeğin ve kendisinin dünyaya yeniden gelmiş gibi sevindiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 aylık bebeğe stent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN