Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: Hasat öncesi buğdayın geleceği

Giriş Tarihi: 20.5.2017
Dün geldik kadim şehir Mardin'e.
Bugün siz bu satırları okurken biz un sanayicileri olarak hasat öncesi buğdayın geleceğini konuşuyor olacağız.
Malum un ihracatında dünya birincisi olsak da ihraç ettiğimiz unu üretmek için kullandığımız buğday üretiminde yetersiz kalıyoruz.
İhraç ettiğimiz un dünyanın en kaliteli unu. Dolayısıyla hammaddemizin yani kaliteli buğday arzının sürdürülebilirliğinin sağlanması gerek. Buğdayın verimli üretimi, arazi toplulaştırması, kaliteli tohumluk, havza bazlı tarım, ürün teşviki gibi konuları gündeme taşıyıp, enine boyuna tartışmalıyız.
Bu konuları ve daha fazlasını tartışabilmek için Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği olarak dünya birincisi olduğumuz un ihracatının başkahramanı olan ve Türkiye un ihracatının yarısını gerçekleştiren bölge un sanayicilerimiz ile Mardin ilimizde bu başlıkları ve daha fazlasını masaya yatırıyor olacağız bugün.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile birlikte düzenlediğimiz toplantının birinci bölümünde TMO'nun 2017-2018 buğday politikasını, Karadeniz ülkeleri ve AB ülkeleri temsilcileri ile bu bölgelerin buğday üretim ve ticaret öngörülerini ve özel sektör gözü ile de Türkiye buğday üretimini değerlendireceğiz.
İkinci bölümde ise Rakip Analizi ve Risk Faktörlerini inceleyerek un sanayicilerimizle birlikte bölge un ihracatının önündeki engelleri kaldırmanın yollarını arayacağız. Ekonomik yaşamımızdaki yeni trend Endüstri 4.0'ın sektörümüze etkilerini ve sektörel uyumunu nasıl başaracağımızı da değerlendireceğiz.
Aslında yapmak istediğimiz şu:
"Biz dünya birincisiyiz" rehavetine kapılmadan nasıl gelişebileceğimize devam etmeyi stratejilendirmek.
Ki bu 'nasıl' kelimesi, kaliteyi, markayı, hammaddeyi kendimiz üretebilmeyi, vasıflı çalışanı, eğitimi, yeni pazarları, sektörel etik kuralları içeren derin bir kelime.
Kelimenin derinliklerinde bulacağımız yanıtları, belirlediğimiz yol haritalarını sizlerle önümüzdeki haftalarda paylaşacağım. Ayrıca sektörümüzde nitelikli iş gücü sağlayan Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Un ve Unlu Mamuller Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencilerimiz de bizlerle beraberler. Bunun içinde ayrıca mutluluk ve heyecan duyuyorum.

MİLLET BİR KEZ DAHA TEK YÜREK
Derin Tarih dergisinin Atatürk'e hakareti karşısında bir kez daha gördük ki, ki bu millet söz konusu vatan olunca, söz konusu Atatürk olunca tek yürek oluyor.
ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinde Trump "Savaşlarda Türklerin cesareti efsanevidir" demiş. Bizim bu cesaretimiz Suriye'deki terör örgütlerini meşrulaştırmaz, bu bir kenara, bütün dünya bilsin ki bu millet için "vatan mevzu bahis ise gerisi teferruattır."
Cesareti efsane milletim, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Hasat öncesi buğdayın geleceği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN