Kurbanlıkta fiyat artışı SOS veriyor

Adana Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Saruhan Yağmur, yem fiyatındaki artış ve spekülatörlerden dolayı canlı koyun fiyatında fahiş bir artış yaşandığını açıkladı

Giriş Tarihi: 20.5.2017
Kurbanlıkta fiyat artışı SOS veriyor
Bir kaç ay öncesine kadar 11 TL olan canlı koyun kilogram fiyatının 18 TL'ye ulaştığını bildiren Adana Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Saruhan Yağmur, önlem alınmaması halinde Kurban Bayramı'nda kurbanlık koyun fiyatının 20 TL'yi aşacağını söyledi. Yem fiyatlarındaki artışın yanı sıra spekülatörlerin piyasaya koyun sürmemesinin etken olduğunu açıklayan Yağmur, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan acil eylem planını hayata geçirmesini istedi.

SPEKÜLATÖRLER DEVREDE
Koyun kesiminden dolayı da koyun sayısında önemli düşüşler yaşandığını ifade eden Başkan Yağmur, "Artık koyun eti bulunmaz hale geldi. Dişi koyun kesiminin zaman geçirilmeden durdurulması gerekiyor. Bunun yanında devlet spekülatörler için de acil önlem almalı. Ağıllar, çiftlikler koyun dolu olmasına rağmen Kurban Bayramı'nda daha fazla kar etmek için piyasaya koyun sürülmüyor" dedi. Kasap esnafının et bulmakta zorlandığını vurgulayan Yağmur, "Adana ve ilçelerinde 852 kasap var. Hemen hemen yarısından fazlası koyun eti ihtiyacını karşılayamıyor. Et ve Süt Kurumu da esnafımıza dana etini kısıtlı veriyor. Benim esnafım haftada bir dana alabiliyorken şirketlere ise 10-15 arası dana verilmektedir. Bu şirketler aldıkları dana etlerini, kar payını koyarak küçük kasap esnafına satıyor. Aracılık yaparak kazanç sağlamalarına olanak tanınıyor. Bu yanlışa son verilmeli" diye konuştu.

HOROZ ETİ Mİ DANA ETİ Mİ?
Suriye ve Irak üzerinden getirilen hormonlu horozların sağlıksız ortamlarda kesilerek dana eti gibi piyasaya sürtüldüğünü öne süren Başkan Yağmur, halk sağlığının tehdit edildiğini anlattı. Horozların kaçak mezbahalarda kesildiğini kaydeden Yağmur, şöyle konuştu: "Kıyma veya sucuk olarak marketlerde satılıyor. Bakanlık, kaçak mezbahaları denetimlerini yapıyor ancak adamlar başka bir yer kiralayıp devam ediyorlar. Cezaların caydırıcı olması gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurbanlıkta fiyat artışı SOS veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN